| budy55 a întrebat:

parinti mei sunt divortati si mama este plecata in strainatate si acum vrea sa ma ia si pa mine i
la ea in strainatate are hotararea de divort si sunt sub ingrijirea ei stiiti cumva ce acte miar trebui sa pot face pasaport merge fara semnatura tatalui daca am hotarare de divort sau daca doriti sa-mi lasati un nr de telefon de la cei de la vama si cam cat ar costa un pasaport multumesc mult astept raspuns happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta va trebui sa vina sa te ia ori sa-ti trimita o declaratie, autentificata de o reprezentanta a Romaniei din tara unde se afla(Ambasada ori Consulat), in care isi da acordul sa mergi la ea si indica un insotitor major. Daca ai fost incredintata ei prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila nu ai nevoie de acordul tatalui. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
c)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(4)Pe langa informatiile prevazute la alin. (1) lit.d), declaratia
parintilor, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor sau a reprezentantului legal, dupa caz, trebuie sa cuprinda si urmatoarele mentiuni:
a)scopul deplasarii;
b)ruta urmata pana in statul de destinatie;
c)indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.
(6)Organele politiei de frontiera vor permite iesirea din Romania a minorilor insotiti numai daca se constata ca se respecta informatiile prevazute la alin.(1) lit.b) si c) si la alin.(4), referitoare la insotitor, perioada deplasarii si ruta care trebuie urmata, iar in situatiile prevazute la alin.(3), daca se constata ca ruta aleasa pentru deplasare si momentul prezentarii la
iesirea din tara se justifica in raport cu destinatia, respectiv cu perioada deplasarii.
(7)Declaratiile prevazute la alin.(1) lit. b)-d) trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961, la care Romania a aderat prin Ordonanta Guvernului nr. 66/1999, aprobata prin Legea nr. 52/2000, cu modificarile ulterioare. Un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului."
Daca ai peste 14 ani si ai carte de identitate nu este nevoie de pasaport. Daca ai sub 14 ani este o problema, la pasapoarte trebuie sa mergi impreuna cu mama ta ori mama ta sa trimita o procura speciala unei alte persoane. Un pasaport simplu costa cca 100 lei. Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| Fillaide a răspuns:

Verisoara mea(divortata), desi are custodie deplina asupra copiilor ei, nu-i poate scoate din tara fara acordul tatalui.Asa zice autoritatea tutelara. Acesta trebuie sa-si prezinte acordul in scris la notar.

| budy55 explică:

Am vb odata cu cineva de la politia frontierei si mi-a zis ca daca am hotararea judecatoreasca nu mai trebuie nimic de la tata acum nsuh ce sa zic

| budy55 explică:

Va multumesc ioan delasal asa mi sa spos si la politie dar tot imi sponeau altii ca nu merge