| Illuminati2016 a întrebat:

Salut.Am 19 ani si am 9700 de ron (lucru din 15 ianuarie pe salariul minim). Intrebarea mea este daca merita sa ii schimb in euro.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dom'le nu se stie, orice speculatii cu valuta sunt subiective, deoarece cursurile de schimb nu pot fi prezise cu acuratete.

| bogdan324 a răspuns:

Parerea mea:
Euro in general va creste chiar si cu zig-zagurile sale de la o zi la alta.se poate ajunge si la peste 5 lei/euro
Eu ma uit la dolar si ma minunez, parca ieri era undeva la 3 lei dolarul iar acum e 4, adevarat ca a trecut ceva timp de atunci dar ideea e ca nu a scazut.
Ce-i drept Euro a crescut mai greu dar in ultimul an cam asa a inceput sa aiba o crestere exponentiala, in 2009 un leu era undeva la 4, 3 lei, acum 1 an jumate parca un euro era aproximativ 4, 5 lei, deci o diferenta de aproximativ 0, 2 lei in 8 ani.
Astazi un euro este 4, 67 lei, deci o diferenta de aproximativ 0, 17 lei intr-un an jumate.
Aici totusi nu e vorba doar de aprecierea euro,ci si deprecierea leului, ceea ce explica acest fenomen recent.
Totusi chiar si cu statisticile astea, nimic nu e sigur.
Din ce vad, nu ai ce sa pierzi daca ii schimbi in euro, dar repet, asta e doar parerea mea.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu schimb in euro nu cu gandul " poate creste euro maine " ci din motive de economie.Eu personal daca am lei in buzunar ii cheltui, in schimb daca am euro nu ma ating de ei.

| paulp a răspuns:

Eu as schimba doar o parte din ei (sa zic jumatate). Tine cont de faptul ca, cursul de cumparare al bancilor / schimburilor valutare e intotdeauna mai mic decat cel de vanzare. Deci daca tu acum schimbi 100 euro (practic banca vinde 100 euro) si vrei imediat sa-i schimbi in RON (practic banca cumpara cei 100 euro) vei iesi in pierdere. Deci trebuie ca cursul de cumparare din ziua cand ii schimbi din nou in RON sa fie mai mare ca cursul de vanzare din ziua in care ii schimbi in EURO ca sa iesi in castig.
Daca ii vei folosi ca si EURO (si nu mai vrei sa-i schimbi inapoi in RON) atunci iti recomand sa-i schimbi pe toti in euro - insa urmareste sa fie un curs bun.
Nu schimba la banca. De regula cursurile valutare din oras sunt mai OK.