| ANONIM78767 a întrebat:

Salut, am lucrat pe litoral o luna jumate, iar la început am discutat despre un salariu de 2500 lei net pe luna cazare și masa, sezonul e pe sfârșite dar șeful mereu spune ca nu are bani, suntem 11 angajați aproximativ rămași care trebuie plătiți pe aproape 2 luni majoritatea dar el spunea ca nu are bani iar vineri a plecat și trebuie sa se întoarcă mâine, ce putem face dacă nu ne primim nici măcar banii din contract?(2080 Brut)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incercati amiabil si daca nu se rezolva faceti reclamatie la ITM si apoi, daca nici asa nu merge, actiune in judecata.

| ANONIM78767 explică (pentru Ioandelasal):

A fost ITM ul aici, probabil trimis de alți colegi dinainte care și au primit doar cât aveau în contract, dar la tribunal cred ca mi ar trebui mai mulți bani decât salariul

| Andrei0G a răspuns:

Dacă ITM-ul a fost și nu vă dă banii, vă recomand să-l dați în judecată

| EMKing a răspuns (pentru ANONIM78767):

Nu neapărat, din câte știu tu ii vei oferi avocatului doar un mic avans, după care avocatul v-a lua un procent din câștigul cazului (daca câștigi tu).
Dar având în vedere că sunteți 11 puteți să vă puneți de acord și să analizați situația, vorbind și cu un avocat, iar dacă aveți șanse mari de câștig eu zic să mergeți în instanță. Totuși sunt 2 luni in care puteai sa faci altceva nu să muncești pentru un jegos care nu vrea să îți de-a salariul. Și dacă ești minor ai șanse mai mari de câștig deoarece nu aai voie că minor sa muncești mai mult de 8 seara și de 6 ore pe zi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru ANONIM78767):

Litigiul tau ar fi unul de munca si este scutit de taxa judiciara de timbru. La fel, daca angajezi un avocat, vei castiga procesul si angajatorul va fi obligat sa plateasca si onorariul avocatului tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adică mai pe româneste seful ti a dat țeapă

| ANONIM78767 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, firma e in faliment, dar in fiecare an si a platit angajatii a zis ca ne va plati pe toti pana la finalul lunii