| Veteranul a întrebat:

Am nevoie de niste bani si nu am alta solutie decat sa vand un obiect de aur din pacate. Imi spuneti va rog unde sa-l vand,la amanet? Cat pot lua pe gramul de aur acolo (care ar fi un pret bun)? Si daca il vand la amanet,trebuie sa prezint ceva documente sau altceva(vreau doar sa intru cu obiectul, imi da banii pe el si ies, fara alte complicatii)?

Răspuns Câştigător
| sabin10 a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani la amanet si ce ai sa fie aur pur se uita la el iti spune cat iti poate oferi pe el si iti da banii cash depinde cate grame si ce valoare are pe cateva grame spre ex. gr de aur e vreo 160 lei/gr deci ai sanse

2 răspunsuri:
| vanny2000 a răspuns:

La amanet, astazi ai nevoie de bani, astazi ii obtii si este de ajuns o carte de identitate. Semnezi un contract de amanet si pleci acasa cu buzunarul plin. Cele mai de treaba case de amanet tot iti vor cere un comision de 0.5 pana la 1% zilnic pentru imprumuturile in aur. Contractul se poate incheia pe o perioada maxima de 30 de zile, dar poti face si un contract pe cinci zile daca vrei.

Il poti si reinnoi de mai multe ori pana cand te repui pe picioare. Singura conditie este sa achiti comisionul datorat pana la data cand soliciti reinnoirea.

Daca nu esti sigur ca vei putea rascumpara obiectul amanetat in mai putin de o luna, incheie un contract pe o perioada maxima.

Daca poti plati inainte de termen, comisionul se recalculeza in functie de perioada scursa din momentul incheierii contractului. Nu va trebui sa platesti si comisionul pentru restul zilelor pana la scadenta.

Exista case de amanet care ofera si o "perioada de gratie" in care nu vand produsul amanetat dupa expirarea scadentei. Inainte de amanetare, intreaba daca exista un astfel de termen de asteptare si, daca te stii cu probleme, incearca sa negociezi prelungirea lui.