| habarnam123 a întrebat:

SAlut, am o casa de marcat datecs mp 55bb. Cum adaug un produs nou in casa de marcat, daca nu sunt platitor de TVA?

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca vinzi doar produse cu TVA de 19% il adaugi pe prima cota de TVA (1/A) care trebuie sa fie activa si are valoarea 0. Daca vinzi si produse cu cota de 9% (alimente de exemplu) e bine sa ai si cota a doua (2/B) activa, tot cu valoare 0. In functie de ce cota de TVA are produsul respectiv il pui la cota corespunzatoare. Asa iti va fi mai usor cand vei deveni platitor de TVA, vei modifica doar valoarea cotelor de TVA din casa.