| Andrewe a întrebat:

Salut,am o curiozitate, de ce nu vrea angajatorul sa dea contravaloare bonurilor in bani?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Bonurile de masa sunt in avantajul tau caci sunt exceptate de la plata contributiilor sociale obligatorii(CAS si CASS). Cu alte cuvinte, daca valoarea acestor bonuri s-ar fi adaugat venitului salarial ai fi platit mai mult pentru pensie+somaj(CAS) si sanatate(CASS).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca de pe bonuri se deduce impozit. Daca iti da bani trebuie sa plateasca si toate darile catre stat

| anonimg a răspuns:

1. Legea nu-i permite.
2. Va fi in dezavantajul lui.
3. Nu cunosc detalii. happy

| sorin_6068 a răspuns:

Pentru bonuri se plătește doar impozitul pe venit iar în cazul în care ar da bani ar trebui sa rețină și celelalte contribuții deci daca ai primi bani ai lua mai puțin decât echivalentul în bonuri