| MoiseTheodor a întrebat:

Salut, am o firma de transport in Germania, lucrez cu posta ( DHL) si am o intrebare. Un sofer si-a luat concediu de odihna o luna. Intrebarea este daca eu primesc banii de la stat inapoi, cat ar face acest sofer intr-o luna? Sau cum as putea sa-mi recuperez banii pe aceasta luna? Multumesc!

6 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Cat sa fii de incuiat ca sa gandesti asa ceva?
Ce rasa de patron esti, daca nu stii ca tu trebuie sa platesti concediul de odihna al angajatilor?

| JicaContra a răspuns:

EVIDENT CA NU
LEGILE muncii in toate tarile civilizate, MAI ALES GERMANIA (unde TOTUL se inchide la ora 7 seara, TOTUL, iar din cate am inteles asta ar fi "protectia muncii") spun ca angajatul are dreptul la concediu de odihna platit, SUPORTAT DE ANGAJATOR, **NU** DE STAT!

este unul din lucrurile pe care ca patron le platesti ca sa ai oameni care muncesc pentru profitul tau, si carora poti sa le dai mult mai putini bani decat profitul pe care il faci

cum rahat ai ajuns tu patron daca nu esti in stare sa intelegi lucruri simple, dar mai ales CUM RAHAT DE AI ANGAJATI, adica, cum, fiind atat de incuiat, totusi sunt oameni care lucreaza pentru tine? eu mi-as pune palma in kur si mi-as gasi alta slujba dupa 2 zile MAXIM!

| oz_1736 a răspuns:

Intreaba un prieten care are angajati si a trecut prin asa ceva. Glumesc, daca erai patron sunai firma de contabilitate nu intrebai aici

| MoiseTheodor explică (pentru JicaContra):

Cum am ajuns eu patron?
Cum pot intreba asa ceva?

Eu am pus acest anunt sa vad ce va poate mintea, sa vad cat de frustrati puteti fii. Am ajuns patron pentru ca m-a dus capul, si nu m-am frustrat pentru 2 raspunsuri. Banii ii iei de la stat laughing Eu intr-o luna produc aproximativ 20.000, pentru ca lucrez cu DHL in Germania, cu posta, si acele curse trebuiesc facute, statul plateste pierderile firmei cand cineva isi ia concediu. Eu ii platesc concediul soferului, iar statul pierderile mele. Pe zii un camion produce 750 de euro, fa si tu calcule, si mai intai pana sa injuri si sa te frustrezi ca un copil, gandeste si anlalizeaza. Poate asa poti deveni si tu patron laughing

| MoiseTheodor explică (pentru oz_1736):

:facepalm:

| MoiseTheodor explică (pentru JicaContra):

Si iti mai spun ceva, esti foarte prost informat, in Germania nu se inchide totul la 7, si eu nu am intrebat cum recuperez banii pe care i-am platit soferului concediul, am intrebat cum recuperez pierderile facute in aceea luna, in care camionul nu a lucrat. Am vrut sa vad daca stiti ceva, daca aveti putina minte, dar din cate am vazut, sariti cu curu in sus laughing Sa zic asa!