| catap101 a întrebat:

Salut, am primit o oferta de angajare ce avea acest bonus de remunerare:
"Adaos brut lunar reprezentand 20% din venitul brut salarial pentru compensarea transferului contributiilor sociale obligatorii de la angajator la angajat".
Acesta e un simplu bonus de 20% din salariul brut sau reprezinta altceva si nu inteleg eu. Multumesc de raspuns

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Acest bonus s-a adăugat la salariul brut pentru ca netul sa rămână acelasi, din cauza ca prin trecerea contribuțiilor de la angajator la angajat acestea urmau sa fie cu aceasta suma de 20% mai mari decât înainte.Si astfel netul era mai mic.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, îți dă 20% în plus, dar tu trebuie să îți plătești din asta CAS, CASS, ajutor de șomaj. Trebuie să calculezi dacă merită să semnezi un asemenea contract.