| Anonyymus97 a întrebat:

Am pus un anunt de vanzare a unui produs si cineva din Londra mi-a trimis contravaloarea bunului prin card si am primit acest email de la banca acestuia :

Current status: APPROVED TRANSFER

Please Read Carefully:The total amount above has been deducted from John David account, To this effect he or she has no right to withdraw or claim money back and fund will be credited into your account immediately the shipment is confirmed from you.Get back to us with the shipping tracking or reference number for verification proposes, Once shipment tracking code have been verified money will be credited into your Bank account immediately.Do not provide the buyer with the shipment tracking code until we credit your account. Mail the shipment tracking code to our customer care only at :
BankVerifcation@fastservice.com

Important Note: We have confirmed and verified the postage address provided by Wummi Gold, please send the item to the above address only for transaction to be Valid.For any questions Regarding this transfer, contact us...

Ca sa intre bani acestuia in contul meu ce anume trebuie sa fac?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la ce adresa ti-a fost trimis e-mailul? Ai grija. Poate fi pacaleala.

| KodrutZ a răspuns:

Daca fix ala e textul, atunci e tentativa de scam 100%. Te-ai gindi ca banca are habar cum se pun macar spatiile intr-un text...

| Violleta2022 a răspuns:

Pai iti spune clar sa nu trimiti pachetul pana ce banii nu intra in contul tau! Deci, verifica-ti contul bancar sau paypal (cel pe care l-ai pus tu acolo unde sa ti se depuna banii) in fiecare zi, sa vezi cand iti intra banii si abia dupa aceea il trimiti la adresa aceluia punand numarul recipisei prin care l-ai trimis cu posta, ca ei sa poata urmarii coletul pe drumul lui pana la destinatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai calm, e teapa 100% nu trimite nimic nimanui. E teapa clasica cu persoane din afara care raspund la anunturi de cumparare din Romania.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Astepti sa intre banii in contul tau.
Nu este nicio graba sa trimiti pachetul.

| Printesa10TM a răspuns:

Nu te grabi sa trimiti pachetul, poate e fake.

| DoltaRăzvan a răspuns:

Vezi că e posibil să fie fake totul, site-ul acela nu funcţionează (cel al adresei de e-mail).

Da, este scam:
https://www.scamwarners.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=98148&start=15

| AlexSnd a răspuns:

Este fake asa am primit si eu mesaj de la cineva din afara zilele trecute pe olx, si mi-a zis ca a transferat banii si dupa am primit un email de la banca ca pana nu trimit coletul si dau poza la chitanta nu imi pun banii in cont, este teapa sigur