| Bogdyyyyyyyyyyyy a întrebat:

Salut. Am vrut sa imi fac un credit de 10 000 de lei, dar bancile astea mari gen Raiffeisen, brd, etc nu mi-au acceptat cererea pentru credit de nevoi personale, neavand varsta necesara(eu am 19 ani si lucrez de 6 luni).
Asa ca eu m-am gandit sa incerc sa fac un credit la ceva nebancar, ceea ce am si facut. Am facut un credit la 'credius' de 10 000 lei, mi-au aprobat si astazi cand sa imi vina banii... Vad ca imi intra doar 5000 de lei... Si trebuie sa platesc pana la 21 000 lei, ceea ce este strigator la cer. In contract scrie ca operatorii credius m-au informat cu toate astea, dar nu, nu m-au informat ca nu voi primi 10 000 lei ci doar 5000.
Oare este vreo modalitate sa scap dintr-o asa belea? Ajutati-ma va rog

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai citit contractul de credit?
Ce poti face acum este sa restitui imediat banii primiti si sa soliciti rezilierea contractului de credit. Sigur ca va mai trebui sa platesti ceva, citeste atent contractul de credit.

| tzionut a răspuns:

Dragut. Comision analiza dosar 600 lei, DAE intre 159.43% si 775, 83%, comision lunar de administrare 0.25% din soldul creditului. Dobanda nominala intre 90 si 130%
unde naibii i-ai gasit. happy as rade dar e tragic.
Deci daca returnezi banii primiti pierzi 600 lei + dobanda pe o luna. presupunand ca e 130% asta inseamna 542 lei dobanda. felicitari. Asa patesti daca nu citesti contractul...