| Jagdtiger a întrebat:

Imi doresc un credit de nevoi personale ca sa-mi pot cumpara teren si sa-mi construiesc o casa. 50.000 ar fi suma necesara.

Problema e ca am salariul mic iar pe nevoi personale toate bancile mi-au oferit 7.000-10.000euro si la ipotecar 50.000 insa cu un avans de 5.000 pe care nu il am din pacate.

New Credit o agentie care se ocupa cu **Solutii de creditare si stergere istoric negativ din biroul de credit** mi-au oferit 70.000 din care -10.000 comisionul pentru ca m-au ajutat.
Practic eu trebuie sa fac imprumuturi de nevoi personale cu mai multe banci.

Am nevoie de sfaturi.
Chiar nu stiu care este solutia cea mai buna.
Pe nevoi personale primesc prea putini bani de la toate bancile iar pe ipotecar ma refuza toate bancile pentru ca nu am avansul.

1. Oare fac bine sa lucrez cu New Credit?
2. A mai lucrat cineva cu New Credit?
3. Imi poate lua casa daca nu mai reusesc sa platesc creditul de nevoi personale?
4. Pot sa fac contract vanzare-cumparare cu o ruda de familie ca sa-mi ramana casa chiar daca nu mai platesc ratele la banca?
5. In ce banci aveti incredere?

Ma gandesc sa accept solutia oferita de New Credit, sa-mi construiesc casa iar apoi sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca si sa plec in afara o perioada de timp. Oare fac bine?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Soluția este să nu-ți construiești o casă pe care nu ți-o permiți

2. Poate că restul îți e de ajuns să trăiești pe muchie de cuțit în cazul ideal în care nu ai niciodată urgențe sau cheltuieli neprevăzute. Ceea ce în realitate nu se întâmplă.

3. Tocmai de aia nu se oferă credite de nevoi personale atât de mari. Ceea ce fac intermediarii ăia este o manevră cel puțin discutabilă. Vezi să nu le dai 10.000 de euro și apoi să te trezești cu cine știe ce credit cu dobânzi uriașe obținut din mai multe credite la pachet.

4. Există un motiv foarte bun pentru care băncile limitează gradul de îndatorare, și anume acela de a fi capabil să returnezi împrumutul. Tu vrei să fentezi asta.

Cât despre intenția ta de a-i țepui, trebuie să-ți dai și tu seama cum sună asta cu "ma voi intoarce sa le dau din mana... la un moment dat".

Băncile nu așteaptă să le dai tu banii "la un moment dat".

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

1. Din moment ce nu-ți permiți creditul de 50.000, ți se pare o idee bună să mai plătești cuiva în plus și un comision de 10.000?

2. Cum vei returna acel credit dacă ai venituri mici?

3. Chiar crezi că băncile sunt atât de tâmpite încât să nu-și ia măsurile necesare să se asigure că-și primesc banii înapoi?

4. Nu ți se pare un pic ipocrit să întrebi "care sunt băncile de încredere" în timp ce tu îți faci planuri cum să le țepuiești?

| Jagdtiger explică (pentru johnnny123):

1. Nu prea vad alta solutie.

2. Jumatate din salariu se va duce pe credit, restul imi este de ajuns sa traiesc pe muchie de cutit.

3. Daca garantezi cu un imobil sau la credit ipotecar stiu sigur ca iti va lua imobilul, insa nu stiu si in cazul creditului de nevoi personale...

4. Bancile de incredere imi pun o rata egala cu un sfert din salariu, nu jumatate precum New Credit si practic nu am de gand sa le tepuiesc pentru ca ma voi intoarce sa le dau din mana... la un moment dat.

| johnnny123 a răspuns (pentru Jagdtiger):

1. Soluția este să nu-ți construiești o casă pe care nu ți-o permiți

2. Poate că restul îți e de ajuns să trăiești pe muchie de cuțit în cazul ideal în care nu ai niciodată urgențe sau cheltuieli neprevăzute. Ceea ce în realitate nu se întâmplă.

3. Tocmai de aia nu se oferă credite de nevoi personale atât de mari. Ceea ce fac intermediarii ăia este o manevră cel puțin discutabilă. Vezi să nu le dai 10.000 de euro și apoi să te trezești cu cine știe ce credit cu dobânzi uriașe obținut din mai multe credite la pachet.

4. Există un motiv foarte bun pentru care băncile limitează gradul de îndatorare, și anume acela de a fi capabil să returnezi împrumutul. Tu vrei să fentezi asta.

Cât despre intenția ta de a-i țepui, trebuie să-ți dai și tu seama cum sună asta cu "ma voi intoarce sa le dau din mana... la un moment dat".

Băncile nu așteaptă să le dai tu banii "la un moment dat".

| haileewatson a răspuns:

1. Muncesti in continuare si iti cresti salariul ca sa economisesti minim 5000 de euro pentru un avans de credit ipotecar. Fa un calcul si vezi cate luni sau ani iti ia.
2. Faci credit ipotecar cu o banca reputabila.