| Fofani a întrebat:

Salut, aș dori să plec în afară la muncă sau să fac orice doar banii să iasă bine, nu chiar orice. Am 19 ani și m-am plictisit si săturat de amărăciune, scuzati-mi din suflet categoria.

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Eu te inteleg, dar poti face bani si aici. In strainatate vin alte responsabilitati...

O sa iti spun pasii pe care eu ii consider sa ii faci...

Gaseste 1 sau 2 locuri de munca aici... Lucreaza cateva luni bune si pune bani deoparte pe cat posibil.

Apoi daca tu vrei sa mergi in strainatate, ai un buget cu, care poti sa pleci...Inainte de a pleca, trebuie sa pleci la sigur undeva... Ai rude acolo? Sau ai putea strange un buget de minim 3000 euro pentru inceput? Acolo va trebuii sa iti inchiriezi o garsoniera / apartament si sa ai si un loc de munca imediat, care iti acopera chiria, cheltuielile, mancarea si iti permite sa pui si niste bani deoparte.

Singur in lume, si atat de disperat precum scrii in postare...Eu nu cred ca va iesii bine. Mai ales singur printre straini, trebuie sa ai o anumita duritate, o anumita experienta de viata...Altfel devii carpa lor!

Eu cred ca mai bine mai stai 1 an, 2 macar la noi in tara sa te mai maturizezi si sa pui bani deoparte... Apoi sa alegi ce vrei sa faci mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Succes.

| Dante30 a răspuns:

O sa fiu rau, si imi cer scuze pentru asta. Spun rau fiindca voi fi dur, la obiect si realist. Cele spuse mai departe vin din propria experienta de a fi plecat in UK de 4 ani, unde inca ma aflu.

Nu ai nici cea mai vaga idee cat de diferit este orice sistem muncitoresc/societate/dari aka bill-uri, iar asta evident depinde de la tara la tara.

Dar uite exemple cel putin din UK:

Impozit+ locuitul cu altii

In Ro ai un apartament ( sa zicem) platesti impozit, acel impozit nu va trece de 500-1000 de lei in functie de circustante.

In UK = impozitul este minim 5000-7000 de lei, care TU in multe cazuri vei fi obligat sa il platesti chiar daca inchiriezi un apartament/casa si esti chirias.
Daca imi vei spune ca, oh o sa stau la shared house!
NU AI IDEE, cat de multa intimitate (presupun ca o ai ) ai la tine acasa, si cate lucruri marunte se pot aduna prin obiceiurile altora si faptul ca dai de ei zilnic. Iar chestiile astea te pot deranja macina etc, zgomot, mizerie, dezordine, buna crestere etc etc. SE ADUNA!

Salariu:
In Anglia, salariul minim pe economie este de 1300 de lire in mana dupa taxe, aka 7000 de lei.
Multa lume va gandi, vai cati bani!
Din banii aia, daca esti un adult SOLO se duc suficienti pe:
Mancare, igiena, poate 1-2 hobbyuri, utilitati daca ai de platit, o chirie care se subintelege, fiindca multa bafta sa cumperi o casa in uk. Care apropo casele sunt exorbitante, trecand usor peste cateva miliarde, si calitatea constructiei este de rahat si lasa mult de dorit.

Sar de la una la alta, in esenta da poti salva bani.

Relatii+ Societate si apartenenta
Dar nici nu o gandesti la rece, nu vei avea prieteni, nu vei avea familie, nu vei avea aceas gandire sociala, sentimentala, experienta de viata etc, si nu e negativism, plus minus toti avem aceea dorinta de apartenenta, de a ne simti ca apartinem.
Nu o vei gasi in majoritatea cazurilor, decat dupa mult mult timp de stres si cine stie ce socializare daca macar vei gasi pe cineva cu gandire sa iti placa/similara.

Limba + vreme
Nici nu ai idee cat de banal si bizar suna, dar vremea, da vremea, conteaza, 4 ani de Anglia m-au facut sa imi fie un dor nebun de Romania, Cine a intalnit 10 C in iunie, sa te acoperi noaptea cu o plapuma ca altfel dardai, sau o zi e soare si 10 ploua, nu e valabil mereu, dar 70% din cazuri da...
Iti va fi dor de soare de anotimpuri normale etc mai mult decat ai crede.

Limba, ei bine, realizezi macar ce spui?
Ce limbi sti? Engleza? good luck mate... Ai UK si cine stie ce noroc alte tari prin europa in care nu te vei prea descurca fara sa stii limba.

Iar daca o sa imi zici Germania, du-te frumos pe duolingo, pe google etc, si spune-mi cat de banala si usoara, ti se pare limba.

In concluzie, fiindca nu am chiar cea mai bune stare emotionala,
Scuzami te rog mega postul... si ca am sarit de la a la z ca subiect.

Eu iti doresc doar de bine, este alegerea ta, cum spune lumea ai 18+ ani esti vaccinat esti adult, Bine nu prea esti adult dar ma rog...

Esti prea mic si tanar si disperi de cele vazute in tara, inteleg, chiar inteleg, mult mai bine decat ai crede.
Dar tara noastra asa plina de corupti, de probleme, de stres,
este o tara minunata, daca inveti sa privesti partea plina a paharului.
Ai tot viitorul in fata, pe care tu ti-l poti croii cum vrei tu, eu in definitiv sunt doar un strain pe internet ce iti spune o parere din experienta proprie.
Gandeste-te bine ce atuuri ai, ce crezi ca poti face in viata ca sa nu muncesti cu carca, sa iti storci toti nervi, si sa devii un alt "tipic/comunist/hai sa ne plangem de Ro, " roman.
Sunt convins ca ai potentialul necesar, timp ai, doar oferati mai mult curaj si incredere in tine insuti.
Oportunitati sunt si in Romania, multi refuza sau esueaza sa le caute, si sa actioneze asupra lor in consecinta.

Good luck on the journey that life is, you are yet to lay footsteps on your own unique path, for now just think how to walk the talk, not just talk the talk.

Cheers! (as dem brits say)