| Scorpions13 a întrebat:

Salut.
As dori si eu cateva sfaturi din partea celor care au plecat din tara singuri fara jutorul nimanui, fara sa aiba pe nimeni in tari gen Anglia, Scotia, Franta si care au reusit.
As vrea sa plec si eu in Anglia sau Scotia si nu stiu ce sa fac deoarece nu am nici o cunostiinta acolo si de asta intreb pot gasi de munca usor? cati bani mi-ar trebui ca sa plec sa am si de cazare 1 luna 2, cam cat costa cazarea in Anglia sau Scotia in locuri modice gen moteluri pe luna.
Va multumesc frumos celor care incercati sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Anglia sau Scotia nu iti recomand in periaoda asta. Vrei ceva sezonier sau de lunga durata? Pentru ceva sezonier, daca te descurci bine cu limba engleza, as zice sa optezi pentru un job pe un vas de croaziera. Daca vrei ceva pe termen lung, in recomand sa alegi Suedia. Se gasesc job-uri destul de usor ( mai ales pentru studenti, si destul de bine platite), comunitatea romaneasca este destul de numeroasa in Goteborg, iar ca tara o sa te surprinda intr-un mod placut.Cazare cel mai ieftin poti gasi pe undeva la 2500 sek ( undeva la 260 euro) Despre Anglia sau Scotia am auzit insa in general de rau. Este alegerea ta insa ce doresti sa faci. Depinde mult de pregatirea si dorinta ta. Numa bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am plecat pana acum pe cont propriu din tara, insa iti pot da cateva sfaturi izvorate din experienta altora care au facut asa ceva.
Va trebui sa iti iei bani destul de multi cu tine, cam 2000 lire, sa ai spatele asigurat. Ca daca te trezesti ca nu ai nici bani de bilet de intoarcere, va trebui sa fii sclav pe la vreun angajator pe acolo.
Chiriile, din cate am auzit, sunt destul de mari pe acolo. Depinde de oras. Insa in Londra e "spuma", acolo e toata actiunea. Si acolo ai probabil cele mai mari sanse sa gasesti de lucru.
Totusi, am o prietena care a fost in Anglia si a ramas dezgustata. Nu au vrut sa ii faca acte pentru ca era romanca, iar ea fiind si cu tenul putin mai inchis la culoare, bruneta, aia s-au gandit imediat ca e gypsy.
Daca as fi in locul tau nu m-as duce in Anglia, Irlanda, Spania, Italia, Franta, Scotia si orice alte tari care au avut probleme legate de romani. Discriminarea e peste tot.
De ce nu incerci in tarile nordice? Acolo macar e civilizatie mai multa, desi joburi acolo sunt doar cele de munca fizica. Deci daca vrei un ban, va trebui sa tragi tare.
Uite, de exemplu in Islanda sunt vreo 318.000 de locuitori in total, iar in Norvegia vreo 5 milioane.
Oricum, daca ai ambitie, daca vrei sa iti faci o viata decenta, vei munci oriunde. Insa discriminarea - e de ajuns sa se uite la tine "mai altfel" - nu stiu cat o vei putea suporta.

| sebilici a răspuns:

Uite eu spre exemplu locuiesc in Anglia... mai exact in londra... acesta poate fi un oras destul de rece daca nu stii cum sta treaba. La orice chirie se percepe avans pe minim 2 saptamani asta insemnand ca daca gasesti undeva o camera trebuie sa platesti si avansul am uitat sa iti spun ca daca vrei o camera cel mai ieftin probabil gasesti de la 400 lire in sus plus avans te ajunge 800 lire. Unde mai pui ca trebuie sa iti cauti un loc de munca, romanii pot munci doar in constructii si in cleaning adica sa faca curat sau sa fie sclav pe vreun santier--- mai e si chestia cu self employed adica muncesti pe cont propriu. Practic daca reusesti sa iei lucrari Deci ca un scurt rezumat in anglia si mai precis londra chiriile sunt imense si de la anul daca nu ai sa reusesti sa dovedesti ca esti rezident adica sa dovedesti ca ai unde sta o chirie sau ceva cu un contract pe termen lung, te expulzeaza asa ca nu stiu ce sa zic--- unde mai pui ca mai mult de jumatate din populatia din londra e de alta origine. Deci singura ta sansa e ca daca vii cu studiile si prinzi o bursa, daca vii aici fara sprijin imi pare rau dar sigur vei da gres.

| rufuckinkiddinme a răspuns:

În Anglia, cazarea te poate ajunge de la 100 de lire în sus. În schimb, cu locul de muncă e mai complicat. Trebuie să te zbați mult să îți găsești ceva, mai ales că în ultima vreme străinii, în general, sunt reticenți când vine vorba de români. Dar, dacă vrei cu adevărat să faci asta, o să reușești. Succes happy