| twas a întrebat:

Salut.As vrea sa imi deschid o pagina de Facebook cu bratari facute de mine, pe care sa le vand.E legal sau nu prea? Nu as vrea sa iau amenda sau ceva de genul

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Poti vinde doar daca platesti taxe la stat si esti PFA, PFI, SRL, etc.
Altfel e riscant!

http://www.evz.ro/......-stat.html

| vocea a răspuns:

Nu nu ei amenda, stai linistit poti promova orice produs legal facut de tine, adica daca ai vinde marihuana ar fi de rau, si nici atunci fiindca politia romana nu urmareste genul asta de activitate de pe spatiile dr socializare, bafta poate cumpar si eu daca nu sunt foarte scumpe ca frumoase sigur sunt daca sunt manual facute

| alexboss2020 a răspuns:

Ar putea sa te denunte cineva pe Facebook, si cred ca o sa iei si amenda.Tie ti sa pare normal sa vinzi bratari sau altceva oamenilor fara sa ai permisiune si autorizatie de la politie? Deci o sa ai probleme nu vinde nimic.

| DumitruS a răspuns:

Unii vorbesc prostii mari. Nu politia te poate amenda ci o alta entitate de natura fiscala. Da poti vinde, insa daca vrei sa fii 100% safe, trebuie sa iti declari veniturile la stat. Aici trebuie sa te interesezi, cum poti face asta. Incearca pe avocat.net parca.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Este legal sa promovezi, nu este legal sa vinzi
Nu este legal deoarece nu platesti taxa la stat pentru faptul ca vinzi produse pe teritoriul Romaniei.(in alte tari e legal)
Oricum, ai putea sa iti pui problema unei amenzi numai daca ai avea ditamai afacerea, nu cu cateva bratarele
si stai linistita ca nu esti singura. sunt o gramada de tipe mai ales care lucreaza in cosmetica(manichiura, coafor, epilat) care lucreaza,, la negru'' adica de la ele de acasa.
Iti propun sa iti deschizi, nu va fi vreo problema, insa fii si tu mai discreta cand afisezi preturile

| Mariutamaria441 a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa iei amenda. Nu stiu daca ai observat, dar multe persoane au pagini pentru promovarea unui anumit lucru. Ex: "Make-ul by "x" ". Poti sa iti faci linistit o pagina, dupa sa o promovezi, sa ii faci publicitate pentru multe like-uri, vizualizari si altele! Succes!