| MariaMagdalena1046 a întrebat:

Salut! Azi m-am trezit ca mi-au disparut de pe card vreo 600 de lei iar la detalii tranzactie scrie "Retail PAYPAL *GFEA-GBR-35314369001-264408" si nu inteleg ce ar putea fi…

Răspuns Apreciat de Editori
| DataScience a răspuns:

In caz ca e o procesare ebay de la un carder(hacker ce cumpara chestii cu cardurile altora) incearca sa suni la ebay, au support in engleza, nu stiu daca au si in romana, sa le spui tranzactia si daca pot sa ii dea cancel si sa iti returneze banii ca cineva ti-a furat datele cardului.

Daca nu mai poti asta e, important e cum ti-a zis cineva mai sus sa nu folosesti niciodata cardul principal pentru plati, doar pentru a scoate si depune bani la bancomate si eventual magazine fizice la POS. Pentru absolut orice plata online se face un card virtual/separat, de exemplu la ING au introdus de curand optiunea sa faci unul din homebank sau prin revolut unde iti poti genera un card de unica folosinta pentru fiecare tranzactie care vrei sa o faci.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

PayPal este o institutie de facut plati. Am si eu. Probabil un hacker ti-a aflat detaliile cardului si le-a pus pe PayPal pentru a face plati.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Alta posibilitate este ca ai cumparat ceva de pe ebay.

| MariaMagdalena1046 explică (pentru doctorandus):

Din ce am vazut e posibil si asta doar ca nu am cumparat niciodata nimic de pe ebay

| Wr3nch a răspuns:

Suna la banca si cere stornare.

| doctorandus a răspuns (pentru MariaMagdalena1046):

Ai copii?

| MariaMagdalena1046 explică (pentru doctorandus):

Nu

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Hackeri-_-

| MariaMagdalena1046 explică (pentru Wr3nch):

E nevoie sa merg si la banca?

| ywar a răspuns:

De ce nu va faceti carduri de plati pe internet?
Ai un card pe care iti stochezi economii, iti incasezi salariul etc si un altul (la aceeasi banca) pe care iti transferi banii aferenti unor tranzactii. Exemplu. platesti lumina, gazele, faci o cumparatura pe un site etc. Nu mai expuneti cardurile pe care aveti bani multi sau putini. Daca lumea ar proceda asa nu ar mai fi atatea talharii electronice. Fac asta de foarte multi ani si Doamne ajuta! nu ma plang de vreo minune.
Asculta-ma ca nu te invat de rau.

| ywar a răspuns:

Am cautat si eu codul acesta de tranzactie si duce spre o cumparatura de pe Ebay. Daca ai facut-o tu, ok. daca a facut-o altcineva -not good sad

| NLS a răspuns (pentru MariaMagdalena1046):

""E nevoie sa merg si la banca?""

Si inca cum...

Aparent, cineva are acces si efectueaza plati cu datele tale bancare.
Blocheaza cardul temporar daca e necesar.

| badpanda a răspuns:

Cineva a avut acces la datele de pe cardul tau.