| Vladvreasastie a întrebat:

Salut, ce inseamna "perioada de tragere" si "perioada de creditare" in contextul unui credit de studii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul creditului pentru studii suma acestuia nu este acordata o singura data ci in timp, pe masura ce platesti taxa de studii sau alte sume necesare studiilor si perioada respectiva se numeste "perioada de tragere".
"Perioada de creditare" este perioada maxima pe care este acordat creditul si este mai mare decat perioada de tragere, avand in vedere ca restituirea creditului incepe dupa terminarea studiilor.