| Lester23 a întrebat:

Salut. Ce pot face cu obiecte placate cu aur? (inele, cercei etc). Ma gandesc ca pe olx nu le ia nimeni si la amanet cumpara doar aur pur.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa:
- le vinzi
- le faci cadou
- le pastrezi
- le arunci la gunoi (selectiv, la "metal si plastic").

| relian a răspuns:

Iei aurul dupa ele, asta daca ai ceva cantitate mare.
Cauta pe Youtube si vezi cum procedeaza cei care se ocupa de asa ceva, oameni simpli, care aduna contacte de la piese electronice, alea is suflate cu aur, e cupru suflat cu aur, exact ca si bijuteriile, alea is aliaje ale cuprului cu aurul, poti sa scoti acel aur si sa-l faci pur.

Tu de ce crerzi ca se recicleaza calculatoare, telefoane, chestii de genul asta?
Pt aur, toate contactele asa sunt, cupru suflat cu aur.Multi string, contacte ani de zile, fac borcane intregi, apoi separa aurul de cupru.
Deci daca ai multe bijuterii genul asta, poti separa aurul de curpu si tii aur curat.

| Ilovedinero a răspuns:

Vinteed, acolo sigur cumpara cineva, am pus la vanzare o pereche de manusi pentru sparing ca deja stateau in dulap de 2 ani ca intre timp mi-am luat altele mult mai bune si in 30 de minute deja primeam mesaje