| Guest1985 a întrebat:

Salut, cum ar fi mai bine de administrat cateva apartamente? Pe persoana fizica? Vs. Persoana juridica? Ca tot s au schimbat taxele si impozitele pe 2023 iar la pers. fizica acum platesti CASS

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără firmă n-ai putea face asta?

| Adina5 a răspuns:

Administrarea apartamentelor pe persoana fizica are avantajul ca nu este necesara infiintarea unei societati comerciale, ceea ce poate fi mai putin costisitor si mai putin complicat din punct de vedere legal. De asemenea, proprietarul poate beneficia de reduceri fiscale si avantaje fiscale personale pentru proprietatile detinute.

Pe de alta parte, administrarea proprietatilor prin intermediul unei persoane juridice poate aduce avantaje precum protectie impotriva raspunderii personale, flexibilitate in ceea ce priveste structura proprietatii si impozitarea, precum si posibilitatea de a avea un manager de proprietate platit care sa ia decizii si sa ia decizii strategice de investitii.