| andrei28743 a întrebat:

Salut, daca am o firma, nu am angajati la ea si vreau sa fie pe profit, oare pot sa tai factura de 1000lei pe o lucrare(firma este de constructii) si sa pun eu banii in contul firmei? Ar fi ok asa? As plati impozitele. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Teoretic, da. Practic, mai greu. Cu ce faci constructiile alea? Pentru scule de unde ai platit? Presupun ca vrei sa fie pe profit ca sa iei fonduri sau ceva. De regula stiu ca la povestile cu fonduri iti trebuie si macar un angajat, parca chiar 2 minim.

Bula
| Bula a răspuns:

Din punct de vedere contabil si legal, DA.
Poate ca Finantele te vor propune si la decoratie, in fata presei, fiindca ai fi o exceptie rara (majoritatea fac exact invers big grin ).