| MirelGabriel a întrebat:

Salut, vreau sa-mi deschid un srl dar am o neclaritate, daca banii proveniți din activitatea firmei sunt ai firmei si nu ii pot scoate sau plăti din contul firmei, doar sa cumpăr lucruri pe firma, eu de unde iau bani de nevoi personale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti scoate bani din firma pe 3 cai: fiind angajat, luand avans din profitul net si luand profitul net in anul urmator.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa te angajezi la firma ta sau scoti castigul sub forma de dividende (cu 10% impozit).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din dividente la final de an
sau te angajezi ca administrator si iei salariu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să scoți bani pentru tine din firmă, după bilanțul anual, din profitul net, dacă ai. sau din salarul de administrator, dacă te angajezi ca administrator la propria ta firmă.