| PlayerE7 a întrebat:

Daca eu vreau sa cumpăr o masina, ca persoana fizica, de la cineva, tot persoana fizica, neinregistrata la Anaf in niciun fel. Cel ce mi-a vandut poate sa imi dea factura pentru a o duce la banca de unde am luat credit pentru ea?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar persoane juridice pot elibera factura.
Daca cumperi de la persoana fizica, faceti un contract autentificat la notar, care va fi primita ca dovada de catre banca.

| Yuoia a răspuns:

Daca cel de la care cumperi masina nu are acte pe ea, mai bine renunta. Ia alta din alta parte. Banca nu va accepta "o hartie de mana". Doar contractul de vanzare-cumparare, factura, orice act oficial.

| mihai69 a răspuns:

Cum poate cineva să vândă o mașină care nu e înregistrată la Fisc?!? Adică, mno... de putut, poate. Dar tot va trebui să treacă pe la secția fiscală de care aparține și să vizeze contactul de v/c, altfel tu nu vei putea înscrie acea mașină în circulație.
Contractul de v/c vizat și de fisc (după ce îți înscrii tu mașina la ei și plătești taxe) ar trebui să fie suficient pentru bancă.