| alexSava a întrebat:

Am si eu o problema. Vreau sa cumpar o masina care a fost in leasing, masine e din 2006, maaina in talon inca este pe firma de leasing. La cine este masina are factura, se poate circula asa cu ea? Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Utilizatorul unei masini cumparate prin leasing nu este proprietarul acesteia, el devine proprietar doar dupa achitarea tuturor ratelor de leasing si a valorii reziduale (valoarea ramasa de achitat dupa plata ratelor).
Asa fiind el nu poate vinde legal masina si nu o poate da legal unei alte persoane fara acordul societatii de leasing.