| Dominicc a întrebat:

O persoana serioasa care are cont paypal sau poate platii pe net, este pe aici?

Vreau sa cumpar un domeniu, costa 3 dolari cu totul si eu nu am cont si nici alte mijoloace de a platii acel domeniu Online. In schimb daca ma poate ajuta cineva cu el, ii trimit banii cat a dat.

Ori credit, ori banii prin banca sau alte mijloace.

Are cineva?happy

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

Salut,

Cel mai simplu este sa iti faci un cont paypal. (este din ce in ce mai folositor si la noi in tara).

Singurul lucru de care ai nevoie este un card VISA pentru plati internationale pe internet si sa ii zici la repectivul de la banca cand deschizi contul ca ai nevoie sa iti scoata limita CCV.

Faci contul de paypal si pe bagi contul bancar care are cardul nou si gata. Cand ai nevoie doar alimentezi contul si asa nu te mai incurci cu nimeni.

| Dominicc explică (pentru spxinsane):

Stiu spxinsane, ai dreptate in ce vrei sa zici. Insa nu pra am avut timp sa ajung pe la banca sa im fac un card. Am zis ca nu am nevoie si am tot amanat. Si uite ca acum cam am.

Ps: Cardu Visa de la ce banca se elibereaza? Pot depune direct bani pe el?

Multumesc

| spxinsane a răspuns (pentru Dominicc):

Cardul nu se elibereaza instant (dureaza cam o saptamana sau doua) dar ti se da numarul de cont dupa care poti alimenta contul.

Cel mai nasol este ca trebuie neaparat sa ai cardul ca sa poti plati (paypal iti cere numarul de card nu numarul de cont).

Aici vine partea mai nasoala cu verificatul contului de paypal. Dupa ce iti faci contul ai nevoie de 2.5€ sau echivalentu in lei pe card pentru ca o sa iti traga acesti bani dupa care va trebui sa mergi la banca sa iei un extras de cont (cam dupa o saptamana apare sau daca ai internet banking vezi in ziua respectiva) unde gasesti un cod gen PPxxxx si cu acela verifici.

Card visa poti sa iei de la orice banca : Transilvania, BCR, BRD, etc. Le zici ca ai nevoie pentru PayPal (plati online internationale) si o sa stie ce trebuie.

| Dominicc explică (pentru spxinsane):

O sa vad zilele viitoare. Nu e neaparat vorba de aia 2 euro, pentru ca o sa bag vreo 50de lei pe el pentru inceput, deci merge.

O sa incerc la Bcr sau Brd.

Cat despre

"Aici vine partea mai nasoala cu verificatul contului de paypal. Dupa ce iti faci contul ai nevoie de 2.5€ sau echivalentu in lei pe card pentru ca o sa iti traga acesti bani dupa care va trebui sa mergi la banca sa iei un extras de cont (cam dupa o saptamana apare sau daca ai internet banking vezi in ziua respectiva) unde gasesti un cod gen PPxxxx si cu acela verifici." Sper sa ma descurc cu umblatu, ca sa vad cu extrasu ala de cont

Pana atunci. o sa platesc cu credit nu am incotro.

Merci de indrumari.

| spxinsane a răspuns (pentru Dominicc):

Ma bucur ca te-am ajuta cu ceva.

In cazul in care nu te descurci cu umblatul imi dai un mesaj aici si te ajut.

O zi placuta in continuare

6 răspunsuri:
| vio_9808 a răspuns:

Sal,eu te sfatuesc sa nu te incurci cu nimeni ca de obicei iei teapa...dar poti sa-ti cumperi domeniu prin sms de pe http://www.ssnet.ro/

| Dominicc explică (pentru vio_9808):

Salut,

Gasisem un site international unde aveau niste oferte. Deaia trageam mai mult sa iau de acolo.

ps: Merci de sfat si site.

Numai bine!