| Cr1st1ii a întrebat:

ma puteti ajuta va rog. daca sunt PFA(persoana fizica autorizata) si daca vreau sa imi cumpar o masina as putea sa o cumpar fara sa platesc TVA? multumesc! funda celui care ma lamureste!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti deduce TVA doar daca si tu esti platitor de TVA, altfel nu o poti deduce.
Si TVA este de 24%.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumpara masina fara TVA doar daca o cumperi de la un neplatitor de TVA, persoana fizica sau juridica.
Daca o cumperi de la orice platitor de TVA va trebui sa-l platesti.

| Cr1st1ii explică (pentru Ioandelasal):

Daca este vorba de o reprezentanta cum ar fi de ex.: peugeot... masina noua vreau sa imi iau. se poate de exemplu, daCA ea costa cu tva costa 10000 euro, ca eu sa deduc tva si sa o iau cu aprox 7500, tinand cont ca tva este aprox 25%?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cr1st1ii):

Poti deduce TVA doar daca si tu esti platitor de TVA, altfel nu o poti deduce.
Si TVA este de 24%.

| LTAA a răspuns:

Poți să fi și Traian Băsescu, TVA-ul este TVA, oricum îl plătești!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru LTAA):

Da, dar il deduci daca esti persoana juridica. PFA-urile sunt neplatitoare de TVA (in sensul ca nu-l pot deduce nu in sensul ca nu-l platesc, toata lumea plateste in prima faza)