| Pinky2008 a întrebat:

De ce in tarile din Uniunea Europeana se plateste cu moneda nationala si nu cu euro.Stiu ca in Romania euro nu e moneda oficiala dar am auzit ca prin 2024 o sa dispara leul si o sa se foloseasca numai euro. E adevarat?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unde ai vazut in Germania plata cu Marca germana? Sau in Franta cu Francul? In Romania va depinde de cum merge economia. Nu se poate trece la Euro cand tu ai o economie falimetara.

| darrio2007 a răspuns:

Cate tari din UE platesc cu moneda lor nationala? Pui o intrebare fara sa te informezi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti bine informat. In zona euro sunt 19 tari din UE, doar in restul de 9 (inclusiv MB) se plateste cu moneda nationala, dar se accepta si euro.
Nu stiu si nu este fixata o data precisa la care si Romania va adopta euro, aceasta depinde de indeplinirea tuturor conditiilor fixate pentru a fi primiti in zona euro. Se vehiculeaza diferite date dar nu depinde numai de noi.