| PringAloe a întrebat:

Ce s-ar intampla daca Romania in situatia de fata ar trece la moneda Euro? Facem parte din UE dar totusi noi folosim Leul ca si moneda oficiala, Romania ar face fata la o asa schimbare?

7 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Asa se-ntampla cand copiii nu invata destula economie la toate liceele. Nu vor intelege cum sta treaba in viata reala.

| laSoledad a răspuns:

Nu se poate trece la euro pana cand paritatea leu-euro devine 1 la 1. Stii ce-nseamna asta? Ca economia Romaniei sa faca eforturi colosale de a creste pentru a ajunge din urma economiile dezvoltate din zona euro. Iar in intrebarea ta faci o eroare, in loc de tarile din zona euro tu spui UE. E o diferenta mare. Nu toate tarile din UE sau de pe continentul Europa au moneda euro. Ci doar cele mai dezvoltate, adica cele din Zona Euro. Ai invatat la scoala termenii de tara dezvoltata versus tara emergenta? Stii diferenta dintre ele? Cauta daca nu pe google ce inseamna si o sa-ti dai seama de ce Romania e inca la leu, iar altele la euro. Atat iti mai spun. Moneda este doar o oglindire a sanatatii financiare si a bunastarii unei tari. De asta leul nostru este unde este, iar euro inaintea lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

Adica te referi ca in loc de cum e acum, 1 euro sa fie 4.7 lei, sa fie 1 euro=1 leu?(sau pe aproape). Poate am inteles eu gresit, nu ma pricep. Dar daca e asa mi se pare spre imposibil

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorba vine 1 la 1. Cine stie subiectul, intelege exagerarea. Ideea e ca leul sa creasca, sa se apropie cat mai mult de 1 euro, nu sa se devalorizeze fata de el. Asta e unul dintre criteriile de convergenta impuse, si anume criteriul stabilitatii cursului de schimb. Dar, bine, la criteriul asta e o intreaga inginerie financiara de explicat cum functioneaza. Iti explica mai pe scurt aici https://www.consilium.europa.eu/......-criteria/

Ideea principala cu care trebuie sa ramai e ca moneda e oglindirea bunastarii unei natiuni. Cu cat moneda se apreciaza fata de alta, asta reflecta ca tara o duce bine. Asta vrea si UE inainte sa intri in zona euro. Sa demonstrezi ca ai finantele tarii in frau, ca esti productiva ca tara, ca n-ai inflatie sau dobanzi exagerate, sa n-ai o legislatie neconforma cu cea a UE etc etc. Altfel destabilizezi zona euro, le tragi in jos pe alea dezvoltate, mai pe romaneste. De aia ei vor sa te ridici la nivelul lor. Si dupa ce demonstrezi ca tara ca vrei sa iesi incet incet din stadiul de tara emergenta, atunci tara respectiva este pusa sub supravegherea comisiei timp de 2 ani, timp in care se face trecerea la euro. Ei bine, in aceasta perioada este foarte important ca moneda nationala sa nu fluctueze mult fata de euro, de fapt, i se spune chiar un curs fix, dar in fine. De apreciat ar fi bine, dar mai ales sa nu se devalorizeze.

| laSoledad a răspuns:

Daca ai intrebari mai specifice pe tema asta, sunt aici sa-ti raspund mai detaliat.

| laSoledad a răspuns:

Daca vrei intr-adevar un raspuns mai detaliat la intrebarea ta pe cazul Romaniei, citeste asta. Explica bine. http://ier.gov.ro/......a_euro.pdf

In plus:

De ce România nu se apropie de zona euro?
https://romania.europalibera.org/......91799.html

https://www.consilium.europa.eu/......-criteria/

https://www.digi24.ro/......ro-1336415

https://www.digi24.ro/......ro-1320848

| CataCatalin994 a răspuns:

Va mai dura cel putin 30 de ani pana cand trecem noi la euro.