| Enache_Alexandru_1980 a întrebat:

Salut, doar ce am achizitionat un teren arabil si vreau sa depun o cerere catre APIA pentru finantare. As vrea sa stiu care este suprafata minima pentru teren arabil in 2021.
Care sunt pasii de urmat pentru a te inscrie la APIA?
Multumesc anticipat, dau funda!

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Suprafata minima este 1 ha, dar daca este format din mai multe parcele, se iau in considerare doar parcelele care au 30 de arii si mai mult. Dar atentie: daca parcela este strabatuta de un parau, drum, inclusiv cele vivinale (de camp), acestea impart parcela in doua sau mai multe parti. De asemnea daca au arbusti, pomi fructiferi, constructii etc, acestea se exclud din suprafata parcelei.
Pasii si documentele necesare sunt pe site-ul APIA.

| relian a răspuns:

Finantare la 1 ha laughing cred ca glumesti, nu dau aia finatari nici la cei care au zeci de ha.
In RO sa iei ceva bani de undeva trebuie sa dai spaga. Daca te referi la ajutorul ala ce se da obligat, aia da, mergi la birou la APIA si te lamuresc aia mai bine.