| Matteo1234 a întrebat:

Salut, e cineva aici in Uk care stie care-i trebuie cu taxele? Legea aici zice ca daca iau sub 12.500£ nu primesc nicio taxa, dar daca am intre 12.501£ si 50.000£ mi se iau 20% din salariu taxe, chestia e ca eu sunt platit saptamanal, nu lunar, imi ia statul 20% din salariul saptamanal sau mai putin?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| jj7700 a răspuns:

Taxarea venitului se calculeaza pe venitlul total pe an fiscal (6 aprilie 2020 - 5 aprilie 2021 pentru anul curent). Ai de platit doua tipuri de taxe: impozitul pe venit si asigurarea nationala (national insurance) - un fel de contributie pentru asisenta de somaj si pensie. Taxarea totala este urmatoarea:

- Pentru impozit, esti taxat 0 pe primele 12.500 de lire castigati anual. Pe ce castigi peste 12.501, dar pana in 50.000, esti taxat 20%. Apoi mai sus urmeaza bande de taxare de 40% (50.001 - 150.000) si 45% (peste 150.001). Daca ai norocul sa ai un venit anual peste 100.000 lire, vezi ca partea netaxabile de 12.500 se reduce.
- Pentru asigurarea nationala, caculul se face, in mod foarte neintuitiv, la venit saptamanal. Esti taxat 0 pe primele 182 de lire castigate saptmanal. Apoi, pe ce castigi intre 183 si 962 de lire esti taxat la 12%. Tot ce sare de aceasta cifra (963+ pe saptamana, care corespunde unui venit anual de aproximativ 50.000 lire) e taxat la 2%.

In ceea ce priveste colectarea taxarii, daca esti angajat, colectarea cade in responsabilitatea angajatorului prin sistemul pay as you earn (PAYE). Tu nu trebuie sa faci nimic, doar sa te asiguri ca angajtorul iti plateste salairul corect.

Daca esti liber profesionist, treaba se complica. Daca taxele tale totale depasesc cumulul a 1.000 de lire, atunci va trebui sa iti platesti singur taxele in doua rate, fiecare fiind 50% din cuantumul taxelor platite in anul fiscal anterior, pana la finalul lui ianuarie an fiscal curent si pana la final de iulie ale anului fiscal urmator (ianuarie 2021 si iulie 2021 pentru anul fiscal curent). Apoi va trenui sa faci inca o plata finala (sau sa aplici pentru a iti primi difetenta inapoi daca ai platit prea mult) pana la finalul lui ianuarie ale anului fiscal urmator (ianuarie 2022 pentru anul curent fiscal). Daca acesta este primul tau an in calitate de contribuabil britanic sau estimezi ca vei avea de platit mai putin de 1.000 de lire in taxe pe venit, nu esti obligat sa platesti in rate si poti face prima plata pentru anul curent abia in ianuarie 2022.

Se complica un pic si contributiile la asigurarea nationala in cazul in care esti liber profesionist/PFA, dar nu intru in detalii acum.

Dupa cum vezi, sistemul nu e tocmai simplu. Daca ai nevoie de mai multe informatii, lasa-mi un comentariu aici.

2 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Vezi ca legea e una pentru impozit pe salariu - venit si alta pentru asigurări! Vezi si pe site-ul romanilor din UK www.e4UK.info

| Freddie23 a răspuns:

Daca esti la început o platesti pentru o perioadă conform unei taxe de urgență, daca ai fost Nino si esti angajat permanent ti se iau taxe totale de 21% (10% paye tax impozit pe venit si 11% national insurance). Cand spui ca pana la 12500 nu platesti taxe se refera la impozit pe venit acel 11%, dar 10% national insurance tot plătești.
Prin agenția de muncă de obicei la început plătești taxe conform unui cod de urgență care le cumuleaza pe toate pana intri in sistem, apoi treci la acel 10+11%. Desi se spune ca nu plătești taxe pana la 12500 angajatorul tot iti ia taxarea completă pentru ca altfel in a doua jumatate a anului o sa fie o duferenta de salarizare mukt prea mare si asa mai bine se uniformizeaza si iei cam aceeasi bani mereu.

Lămurit? Baga o funda?