| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Imi poate spune cineva, ce inseamna antreprenor? Multumesc

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Un antreprenor este un om fizic sau juridic care se obligă, pe baza unor clauze și condiții contractuale, să execute (întreprindă) diferite lucrări (industriale, de construcții etc.) în beneficiul altei persoane sau organizații, în schimbul unei sume de bani dinainte convenite.[1] El este un tip de agent economic reprezentativ în economia de piață care adoptă un comportament întreprinzător, de esență activă și inovatoare, specific sistemelor economice bazate pe concurență, risc și inițiativă privată".

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Om de afaceri.

| wpetterssone a răspuns:

Antreprenorul este o persoană ce conduce o antreprinză.
Antreprenorul este cel care găsește o necesitate umană și dezvoltă o afacere pe baza acestei necesități.

| siwel a răspuns:

Definitii tehnice aici:
https://dexonline.ro/definitie/antreprenor
Antreprenor e cineva care pune pe picioare si/sau preia o afacere.
Implineste o nevoie a oamenilor pentru care acestia platesc.