| DuhoareRoberto a întrebat:

Imi puteti spune unde ma pot angaja de la 16 ani? In Craiova.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti cauta o firma care este acreditata sa scolarizeze in meserii (calificare), atestat de Ministerul Invatamantului.
Intai vei face o perioada de ucenicie, iar cu timpul vei avansa cu cunostintele, experienta cumulata si salarizarea.
O meserie foarte cautata este ceea de TAMPLAR - meserie bine platita, dar cu specialisti pe cale de disparitie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu acordul parintilor, unde vrei tu doar ca nu se prea inghesuie lumea sa va ia pentru ca sunt conditii deosebite:
"Prevederi ale Codului Muncii aplicabile contractelor individuale de muncă ale angajaților sub vârsta de 18 ani:

nu se poate incadra în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase
durata timpului de muncă cu normă întreaga este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână
salariul trebuie să fie cel puțin salariul minim pe economie
nu poate presta muncă suplimentară
nu poate presta muncă de noapte
beneficiaza de un concediu de odihnă suplimentar de cel putin 3 zile lucrătoare
trebuie să aibă parte de pauză de masă de cel puțin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de patru ore și jumătate"

| Werrich a răspuns:

Salut, la unitatile de alimentatie publica (McDonalds, KFC) in bucatarie sau la debarasat mesele.

| Werrich a răspuns:

Salut, poti face livrari la Glovo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mall mi se pare cel mai ok. Nu stiu daca aveti in Craiova, dar ca vanzator la un magazin de haine sau casier la orice fast food de acolo te poti angaja oricand.

| Elelei a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu fie mall-uri in Craiova? Este unul din cele mai mari orase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elelei):

Am zis ca nu stiu, nu ca nu sunt. laughing

| Elelei a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar puteai gandi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elelei):

Si tu ai putea sa nu fii asa aroganta, ca sa nu zic altfel.
Si ai grija la limbaj, regulamentul nu permite jigniri de niciun fel!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Elelei, te-am blocat pentru ca nu vreau sa ma cobor la mintea uneia care jigneste fara rost. Gandeste tu fetita, ca tu nu judeci.
Daca eram face to face nu mai aveai tu tupeu sa imi zici "Puteai gandi".

Du-te tu si citeste dictionarul cap-coada, si cauta si termenii "a gandi" si "a judeca". Mult tupeu mai avetii unii in tastatura...
Daca mai ai ceva de comentat pastreaza pentru tine, sau spune ce ai de spus fara figuri si arogante. La urmatorul comentariu de genul, fac sreenshot si il trimit direct la admini. happy
Ceau!

| Elelei a răspuns:

@ jfygugygy
Zau? Te-am jignit? Ia arata-mi unde? Sau chiar nu judeci deloc. Faci confuzie intre termeni. Deschide tu un dictionar al limbii romane si vezi ce inseamna arogant, a gandi, si apoi mai vorbim.
Dupa ce ca nu stapanesti limba romana, mai esti si las. M-ai blocat rapid, ca sa nu-ti raspund.

| ValentinGabi a răspuns:

Pe la un fast food sau pe la o terasă ceva

| Vdiana96 a răspuns:

Cred ca poți caută prin centru vechi, dar acum cu virusul asta nu știu ce sa zic. Bafta!