| NicaAlex1983 a întrebat:

Salut, in ultimele 6 luni m-am informat despre investitul la bursa si doresc sa fac asta incepand cu o suma mica(gen 100 de lei) si dupa sa cresc usor usor. Problema insa e ca am 17 ani si mai am mult pana fac 18, deci singura mea solutie e sa-l conving pe tatal meu sa-si creeze un cont pe o platforma si sa investesc eu din banii mei. Acum nu stiu cat de mult o sa fie el incantat de aceasta idee deoarece el nu este informat despre acest domeniu si probabil va zice ca e o pierdere de bani. Intrebarea mea e ce argumente sa ii aduc astfel incat sa poata intelege situatia si sa fie de acord?

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

O astfel de platforma serioasa, are si un cont demo.Incearca sa vorbesti cu tatal tau sa faceti contul si sa folositi doar contul demo pentru moment.Va stabiliti un timp limita in care tu sa exersezi si sa investesti banii virtuali.Vezi la ce rezultate ajungi dupa acea perioada si daca iti place ceea ce faci.Sa investesti nu este atat de usor, este destul de complex si ai nevoie de multa analiza.
In orice caz, suma cu care vrei sa pornesti pe un cont real, este foarte mica si din pacate nu ai sanse atat de mari de reusita.In plus, platformele de acest gen au un minim.Gasesti platforme foarte serioase unde poti sa depozitezi minim 10euro dar majoritatea au un minim de 50-100-250 euro la depozit.
Sfatul meu este sa te informezi mai intai astfel incat sa il poti informa si pe tatal tau si sa ii poti raspunde la toate intrebarile.
In 2018 a existat o reforma in ceea ce priveste trading-ul pe platformele europene si efectul levier maxim este de 1:30, ceea ce este extrem de putin profit, mai ales la o suma atat de mica.Insa este adevarat ca un efect levier mare, implica si riscuri foarte mari.Asa ca cel mai bine ar fi sa te informezi si de ce nu, sa incerci contul demo pe mai multe platforme, atat europene cat si din afara Europei si sa vezi cu care te acomodezi mai bine.
Alt sfat ar fi sa incerci doar contul demo pana implinesti 18 ani si sa vezi ce rezultate ai ca mai apoi sa investesti bani reali, indiferent de suma. Exista mereu riscul de a pierde acei bani!
Si intre noi fie vorba, este ilegal sa manipulezi un cont care este pe alt nume happy dar fiind tatal tau, ma gandesc ca ramane in familie happy
Daca mai ai intrebari, cu mare drag iti voi raspunde happy
Mult succes!