| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut!
La ce banca îmi pot deschide un cont bancar și card pentru a tranzacționa Forex?
Trebuie minim 18 ani?
Implică ceva costuri deschidere unui cont + card și care ar fi acelea.
Poate fi deschis de un adult și să îl folosească un minor?
De precizat cardul/contul sa fie compatibil cu tranzacționare pe piata Forex și să nu aibă unele restricții sau mai știu eu.
Ce banca ar fi cea mai buna pe partea asta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. La orice bancă. 1. Minim 18 ani.
2. Cu banii tăi din contul bancar, poți depune la brokerul Forex cu care tranzacționezi fără restricții, care eventual se aplică sumelor foarte mari. 3. Recomand Banca Trasnilvania.

| Lucaaragiale23 explică (pentru sadrian46):

Va exista comision la depuneri și extrageri?
Adică când depun banii la broker și cand îi bag pe card

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice banca, poți deschide orice fel de cont chiar și minor fiind. Sa tranzacționezi Forex, e alta treabă daca ești minor.

| Lucaaragiale23 explică (pentru suntserios):

Ideea e că un părinte să deschidă contul bancar și eu să tranzictionez fiind minor, de precizat că am și informațiile puse la punct despre piata forex

| sadrian46 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Nu este suficient să ai infomații bine puse la punct, ci și experiență de tranzacționare. Altfel pierzi bani. Părintele trebuie să aibă și cont bancar, și să fie înscris la broker ca proprietar ar contului de tranzacționare. Apoi îți dă parola și poți.

| carevaescu a răspuns:

Revolut. Dar trebuie sa ai peste 18 ani.

| helpforyou a răspuns:

La Raiffeisen sau UniCredit. Eu le folosesc cu succes de multi ani.