| Bloock a întrebat:

Salut, poti depune bani la banca intr-un cont daca tu personal nu ai cont? Si o poti face si daca ai 17ani?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti depune banii in contul cui vrei tu:parintilor, bunicilor, prietenilor, atata vreme cat ai numele corect si complet, contul bancar si Codul IBAN.
Daca tu depui cash in contul bancar al cuiva, fiindca nu ai cont personal bancar, trebuie sa mergi la banca destinatarului si sa depui banii.
Daca tu ai cont bancar, banii ii poti depunein contul tau si cere functionarei de la banca tasa faca transferul la orice banca doresti, evident cu detaliile bancare in mana, a celui care doresti sa-i faci plata/transferul.

O alta avrianat este sa-ti deschizi singur cont bancar, cu buletinul si cu un parinte prezent si sa ceri si accesul online la operatiuni bancare, si sa-ti faci singur transferurile online.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu, poți. Mergi la bancă la un ghișeu cu buletinul. Trebuie să completezi un bilet de bancă cu toate datele. Dacă nu te pricepi, te ajută funcționarul.

| mihai69 a răspuns:

Da și da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poti depune bani intr-un cont brd/bt/etc daca nu ai cont la aceasta banca, dar va trebui sa le prezinti cartea de identitate la ghiseu. Poti si daca esti minor, daca ai peste 14 si ai buletinul la tine.

| Bloock explică (pentru anonim_4396):

Ma refer ca eu nu am niciun fel de cont si nici card, merge sa dau transferul in contul cuiva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bloock):

Poti suna la banca respectiva sa intrebi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bloock):

Sau poti face cont de elev, activezi internet banking, si transferi din contul tau in acel cont