| zurghii a întrebat:

Salut, poti sa-ti cumperi ceva in rate daca nu esti angajat?
Sunt student si am reusit sa iau bursa semestrul acesta si m-am gandit sa-mi cumpar ceva in rate ca sa nu astept 3 luni sa am "banii jos" pentru obiectul respectiv.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu. Eventual printr-un IFN, dar te vor jupui de bani la ratele lunare.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti sa cumperi nimic in rate daca nu esti angajat, pentru ca nu poti dovedi ca poti plati ratele lunare, nevand nici un venit.
Dar poti sa-ti rogi parintii sa faca rate pentru tine si tu sa le dai bani, cand ii ai.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu e urgent, eu as aduna banii ca sa ii dau pe toti odata
SAU imprumuti de la apropiati si dai inapoi

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vorbeste cu cei de la banci si nu intreba pe aici! Pe aici nu stau doctori, angajati bancari, avocati, etc. Cei de mai sus nici macar nu s-au obosit sa caute daca exista o posibilitate. Uite un exemplu: https://www.brd.ro/......tudentesti Poate ca asta merge! Intreaba la banci