| Bilii a întrebat:

Salut,sunt pe profil mate info doar ce am terminat clasa 10 a si la info am facut doar probleme..matrice vectori. Cand incep sa invat chestii care imi vor trebui la munca? Cand ma voi angaja (posibil programator)banuiesc ca la munca adevarata nu iti da sa faci probleme din astea.

Răspuns Apreciat de Editori
| GabehAle a răspuns:

Toate acele notiuni iti vor fi necesare daca mergi pe inginerie pentru ca astea sunt baza. Daca te intereseaza mai mult programarea, matematica te ajuta sa iti formezi disciplina si gandirea analitica. Plus ca unele aspecte ale programarii se pot rezolva cu matematica.
In general, e bine sa stii matrici, geometrie, derivate si integrale, siruri de numere si trigonometrie.
Oricum, mai ai timp sa te decizi. Eu pana spre finalul clasei a 11-a eram interesat de medicina. Pana la urma am terminat Poli.

1 răspuns:
| StefanNumeDeCod a răspuns:

Si eu am terminat mate-info la un liceu de prestigiu chiar (deci pot spune ca am făcut informatica). Răspunsul este ca tot liceul nu vei invata nimic din ce crezi tu. Tot matrice, vectori si alte lucruri de genul vei invata pana la final de liceu. Astea te ajuta la bac sau la diferite examene de admitere (ATM, poli, etc.). Informatica pe care vrei tu sa o faci o vei invata la facultate sau singur cu diferite cursuri, manuale sau din alte surse.