| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si sunt la un profil de mate-info, trec clasa a 10 a in toamna.
Pe viitor vreau sa ma axez pe domeniul IT, adica sa devin programator.
Pana acum la scoala nu am facut mare lucru la info. Programele scrise in pseudocod si mai tarziu MinGw. Vreau sa ma apuc serios sa invat un limbaj de programare, poate mai multe dar nu stiu cu care sa incep..ma intereseaza si partea de web. Dar cunoștințele mele sunt aproape nule daca stau sa ma gandesc sad
Deci:
1.Ce limbaj de programare sa invat prima data?
2.Niste site-uri, tutoriale, resurse care ma pot ajuta
3.La ce facultate din tara ar trebui sa merg? (Stiu ca e devreme dar vreau sa ma gandesc din timp happy )
As dori va rog sa imi raspunda cineva din domeniu, care stie cu se mananca informatica si care sa-mi dea un răspuns serios, fara sa faca caterinca de mine.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

1. O să faci pe a 10a și pe a 11a lucruri mai interesante.
Dacă începi cu un limbaj nou de programare, vei lua acel limbaj de la bază, deci tu vei ști baza a două limbaje de programare, nefolositor. Mai bine învață bine un limbaj tot liceul, iar apoi începe cu altele.
Sfatul meu este ca în vacanța dintre clasele 11 și 12 să te uiți peste OOP (programare orientată pe obiecte - tot în C++), nu se face deloc în liceu și ar fi bine totuși să știi despre ce e vorba.
Dacă tot vrei să înveți ceva nou, învață HTML sau CSS.

3. La orice facultate de Informatică, Matematică-Informatică, Automatizări și Calculatoare.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ai inceput cu c/cpp atunci continua cu el. Sa știi programare nu i seamănă sa știi sute de limbaje, înseamnă să știi niște principii în primul rand.

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

Dacă tot ești în vacanta arunca un ochi pe tutoriale.
Dacă te interesează partea de web începe și acolo cu html și css

| sierra1 a răspuns:

Ocupă-te serios de c++