| Xander112 a întrebat:

Salut! Știe cineva ce reprezintă literele A și B de pe un bon fiscal? Alea fix de lângă prețul unui produs. Mulțumesc!

1 răspuns:
| Konstantinos99 a răspuns:

Jos in pagina gasesti categoria Tva din care face parte.Deobicei produsele cu A au 19% TVA iar cele cu B 9% TVA.Tva este o taxa pe care o plateste consumatorul final al unui produs catre stat (indiresct prin achizitionarea produsului). Dovada ca sucuriile s-au scumpit ppentru ca Tva ul de 9 % a fost majorat la 19%, cum a dorit statul, iar producatorul daca produce sticla la 4 lei el adauga TVA dupa cota indicata de lege pentru categoria de produs realizata.