| Alecsandru111 a întrebat:

Salut TPU! Am o datorie la Orange din 2020 dupa a fost rezilierea contractului la un abonament la telefon, bineinteleles ca nu am platit suma dupa reziliere. Dupa cei de la Orange mi-au vandut datoria la kruk 3 ani jumate mai tarziu. Intrebarea este daca datoria este prescrisa ca in termenul de 3 ani au dreptul legal sa te execute silit daca ei castiga in instanta si cum a trecut termenul legal, mai pot cei de la kruk sa ma mai dea in judecata avand in vedere faptul ca asta mi-a spus ca o va face daca nu platesc? Asta oricum e ilegal da am auzit ca firmele de creante cauta sa execute persoane cu datorii prescrise!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vinovatul esti tu, de ce nu ti ai platit datoriia la Orange, ce sumă aveai de platit? Te vor gasi in baza de date si va trebuii sa achiti datoria plus penalizari, nu vei scăpa fara sa platesti

| Alecsandru111 explică (pentru anonim_4396):

Ce raspuns inutil ai dat avand in vedere ca nu cunosti legea!

| darrio2007 a răspuns (pentru Alecsandru111):

Dar tu o cunosti?
Raspunsul lui este foarte util. Nu scapi de plata datoriilor.

| adryang78 a răspuns:

Datoria n-a fost preluată de Kruk după termenul de prescripție. Știu ei cum să procedeze, stai liniștit. Orange a vândut creanța către Kruk înainte de expirarea termenului, moment în care ai devenit dator către Kruk. N-ai altă scăpare, decât să plătești.

| Alecsandru111 explică (pentru adryang78):

Nu prima data am primit de la firma de creante eos ksi in 2020, 2021 instiintari de la ei sa le platesc dupa abia acum in 2024 am primit de la kruk stiu e cam ciudat

| ValentinMihai78 a răspuns:

La cineva ai scris răspuns inutil!
Pe acest site nu există avocați care să ofere consultații juridice gratuite.
Caută un avocat online, vezi ce tarif are și întreabă acel avocat despre legi, prescripție și altele.
Oricum, ești trecut în registru național al datornicilor și dacă spui că deja ai mai avut la activ datoria trecută la executarea silită, vezi nu cumva cei de la Orange România să nu se fi folosit de acel lucru și să te trezești că de fapt prescripția a intervenit după prima executare eșuată a creanțelor!
Și, atunci nu te mai încadrezi în cei 3 ani.
Deci e nevoie de un avocat!

| Alecsandru111 explică (pentru ValentinMihai78):

K ms de raspuns, nu n-am mai avut datorii la firmele de creante in afara de asta!

| Konstantinos99 a răspuns:

5 ANI! Daca au trecut 5 ani orice datorie ca persoana fizica si orice (drept) e pierdut.

| Alecsandru111 explică (pentru Konstantinos99):

Pai pentru creante comerciale termenul e de 3 ani si la mine au trecut 3 ani jumate

| ok1345 a răspuns (pentru Alecsandru111):

Da asa e, 3 ani pentru creante comerciale.Sa fie sanatosi numa ca o sa chinuie prin procese.Domne ajuta sa scapi mai repede.