| cascadoryes a întrebat:

Am o intrebare,si sunt tare curios. Daca un om in viata lui munceste in mai multe domenii,meserii simple, la batranete pensia lui pe ce meserie se va da? Se va face un total la tot ce a muncit sau omul acela trebuia sa-si gaseasca un loc de munca mai stabil?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pensia rezulta in urma contributiei la fondul de pensii. In fiecare luna, fiecarui salariat i se retine un procent din veniturile salariale pentru fondul de pensii. Cand atinge varsta de pensionare, pensia lui va fi proportionala cu suma de bani contribuita de-a lungul vietii, indiferent daca a lucrat intr-un singur loc sau in 100

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pensia nu se da pe meserie, se da pe baza a cat a contribuit la fondul de pensii, iar contributia se face indiferent de unde ai lucra atat timp cat ai un contract legal