| Unanonimdepetpu a întrebat:

Am o problema, Dacă i-am spus cuiva parola cardului de credit fara să-i arăt cardul sau numărul de pe el poate să se întâmple ceva? Acea persoana îmi este un prieten cât de cât bun.

Răspuns Câştigător
| Rotazi a răspuns:

Ca sa fii tu sigur ca nu se intampla nimic, schimba-ti PIN-ul (parola). Se poate face la orice bancomat al Bancii tale. Asa nu-ti superi nici prietenul.

10 răspunsuri:
| Unanonimdepetpu explică (pentru Rotazi):

Mersi pentru sfat o să încerc!

| Rotazi a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Cu placere.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate!
Stiind numarul de card si parola, poate sa intre pe internet si sa cumpere cu cardul tau.
Niciodata, dar absolut niciodata NU dai nimanui cardul sau parola cardului, NICIODATA!
La o frauda, tu esti ala care plateste, mai ales ca prietenul tau o avea intentii bune, dar daca intra si pune cardul pe cine stie ce site si iti este hacked de cei rai, te trezesti cu contul bancar gol.
Prietenul tau daca are neoie, sa-si faca card bancar singur.
Contul bancar si cardul bancar nu sunt transmisibile si nici indicat sa-l oferi cuiva.
Invata sa te protejezi, ca intr-o zi o sa plangi, acnd vei avea contul gol.

| Unanonimdepetpu explică (pentru Violleta2022):

I-am dat doar parola! Nu cardul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Asta stii tu, probabil ca deja ti-a vazut cardul si ti-a copiat undeva numarul, ori poate urmeaza.
Nu ami spun ca, cardul apare si pe extrasul de cont, iar daca-ti este prieten atat de bun, sunt convisna ca are acces la cardul tau, cand pleci la toaleta sau oricand iti intra in camera.
Dar de ce i-ai dat parola?
Aia nu se da niciodata, nimanui!
Aici este vorba de un cont bancar, nu de joaca de copilasi.
Invata sa te protejezi, ca de ramai cu contul bancar gol, banca nu iti da nimic inapoi, pentru ca esti singurul vinovat ca a instrainat ceva atat de personal.

| Unanonimdepetpu explică (pentru Violleta2022):

Să ştii că ai dreptate dar se poate schimba parola la un ATM nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Nu poti schimba parola la un ATM, dar poti merge la banca ta ( cea cre ti-a emis cardul bancar) si functionarele de la ghiseu te vor ajuta sa o schimbi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca prin parola intelegi codul pin atunci nu are ce sa faca daca nu are cardul iar ciferele de pe el nu il ajuta nici atat

| REMiXDJ a răspuns:

Nu are ce face cu parola.Parola este din 4 cifre.Ca sa poata frauda un card are nevoie de minim de date si anume : nume in card, seria cardului, codul pin 4 cifre si ccv - 3 cifre (unele carduri au si litere si cifre la ccv), iar ca sa faca plati pe internet are nevoie si de adresa ta cea reala de pe cardul de indentitare si corect scrisa cum este in banca.Recomandare - cardurile bancare se pastreaza bine dosite de vederea chiar si a prietenilor - iar daca sunteti in restaurant sau club telefonul si agenda mica cu cardurile nu le lasti pe masa cand mergeti la WC, ele se poarta permanent cu dvs.

| Unanonimdepetpu explică (pentru REMiXDJ):

Ok mersi!