| Dobrinx a întrebat:

Salut TPU! As dori un pret estimativ pentru a vinde o firma de transport. Detaliile firmei :

Cod CAEN: 4941
Suspendare activitate: 21.10. 2016
Inactiv fiscal : 08.12. 2016
An infiintare firma: 2015

Firma a fost infiintata cu scopul de a transporta marfa cu tirul. Insa nu s-a mai intamplat asta, firma ne avand nici un fel de activitate

Cu cat pot vinde firma? si Unde as putea sa o fac?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca firma n-a avut nici o activitate, inventar sau alte valori, atunci valoarea ei este doar capitalul social subscris + pretul infiintarii.
Daca vrei sa scapi de ea, atunci o poti vinde cu un pret simbolic (1 leu) + capitalul social, din care scazi pretul desfiintarii.
Intrucat ai nevoie de situatii contabile de desfiintare (pentru care trebuie sa platesti un contabil), valoarea ramasa este nula sau chiar mai putin (trebuie sa scoti tu bani din buzunar).

Cel mai des, o asemenea vanzare se face la pret unitar (1 leu/euro/dolar), pe cheltuiala cumparatorului.
Astfel scapi de batai de cap si tu, si cumparatorul.

Anuntul de vanzare il poti face pe cat mai multe site-uri de publicitate.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu a avut niciodată activitate. și nu are active, bunuri imobile,
Cineva care nu are firmă, își face una nouă, nu se încurcă cu una veche. Concluzia, sub prețul de constituire a unei firme noi, dacă achiți d-ta actele notariale de transfer. Concluzia, e mai ietfin să o deființezi.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru DracuIa):

Nu ai văzut? Firmă fără activitate. Una în stare bună se vinde și cu miliarde, vezi Twitter. Sunt unii în Vest, care fac avere astfel. Cumpără ieftn o firmă cu potențial, angajează manageri experți, o pune pe profit și o vinde la preț mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea vinzi nici un beneficiu.
Nu ai pomenit nici de camioane, angajati cu contract, licente, etc.
Ceea ce vinzi tu, se poate infiinta oricand.
Cum s-a mai spus pe aici, e mai ieftin si rapid sa o radiezi.

| RxTx a răspuns:

De obicei se da bani celui ce ai vrea sa o ia că în Rommania când cumpără cineva o firma o cumpără în special pentru că își ia belele pe cap dar și pentru recompensa oferita

Am văzut de mai multe ori trebuie sa ii dai ceva la omul ăla care o cumpără un utilaj funcțional depinde lucruri că să știe pentru ce se riscă

Altfel nimeni nu are încredere în Romini

| andreidmbm a răspuns:

Te salut,

Iti poti vinde firma pe PiataAfacerilor.ro
Pretul de vanzare poate fi cotat in functie de ceea ce oferi pe langa titlul de firma, cum ar fi : produse achizitionate pe firma, camioane, etc.

Dar cel mai bine ar fi sa intri pe site-ul precizat, acolo vei vedea si preturile altor companii de transport care sunt de vanzare.

Multa bafta!