| anonim_4396 a întrebat:

As vrea daca se poate sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac pe viitor, ce loc de munca sa imi gasesc. Am 20 ani si caut de munca, preferabil mi-ar placea ceva gen operator calculator doar ca din cate am cautat eu multe erau cu experienta sau doar fete, in rest nu pot sta mult timp in picioare in acelasi loc ca o sa ma doara spatele de ex am fost la o cofetarie ca si ajutor si era un spatiu stramt practic stateam aproape in acelasi loc si ma durea spatele, asa daca am de mers pe la locul de munca. Nu am probleme cu spatele doar sa nu stau nemiscat in picioare si nu imi doresc casier sau ceva asemanator unde lucrezi mult cu clientii. Am terminat liceul mate-info, ma pricep la calculatoare si sincer as putea face cam orice la calculator daca imi explica cineva inainte, am terminat liceul mate-info, bacul o sa il dau la vara, imi mai trebuie doar un 5 la mate si in rest limbi straine, stiu engleza, am primit b2 la tot oral si scris la examenul acela de sfarsit la bac. Ma gandeam sa dau de C doar asa sa vad daca fac ceva da am inteles ca se plateste si permis de conducere nu detin, singurul loc de munca unde chiar am stat 2 saptamani si mi-a placut a fost la un office unde trebuia sa fac Indexare, doar ca eram in practica si au venit altii cu experienta si astia fara au fost dati afara (fara motiv). Deci ce ma sfatuiti sa caut pentru inceput fara experienta? Si ceva sfaturi asa de viitor poate sa ma ajute in continuare?

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ceva sfaturi de viitor iti recomand sa te duci sa iti continui studiile la o facultate.
Ca sa lucrezi in domeniul IT nu e suficient doar bac'ul + faptul ca stii sa instalezi un windows crede'ma ca este egal cu 0.
Daca chiar vrei sa faci ceva in acest domeniu, axeaza'te pe programare sa inveti un limbaj foarte bine de programare (acum se pune accentul pe python fiind bazat pe inteligenta artificiala).
Crede'ma ca fara studii superioare (doar cu pile eventual) nu o sa ajungi tu sa depasesti un salariu mai mult de 3.000 de lei.
Eu sunt la facultate pe calculatoare, am un coleg care lucreaza pe 6.000 de lei contract de munca 6 ore pe zi.
In cadrul companiei respective mai este o fata cu bac fara studii superioare si face ore mai multe si debia ajunge la 1.500 -2.000 de lei.
Asa ca depinde de tine, acum nu e musai sa urmezi domeniul IT. Poti incerca si in cadrul M.A.I (politist, jandarm, pompier etc.) daca vrei un job stabil si ceva bani.
Daca te duci la firme "de cartier" si stii sa cureti un laptop sau sa faci un windows, asta nu e meserie de viitor si crede'ma ca oricine are are 2-3 ore libere acasa poate sa invete.
Deci sfatul meu, vezi ce vrei sa faci in continuare in viata, pune mana si invata cat mai mult sa ai studii superioare, inscrie'te la facultate. Daca debia treci bacul la matematica, atunci nu stiu daca esti capabil sa inveti un limbaj de programare, matematica este un nimic ce se invata la liceu.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi si fa o postliceala de meserii, reprofileaza-te, fa ceva, ca ai 20 de ani si esti mult prea mofturos, sa accepti orice.
Pentru unul care a terminat un liceu de mate-info, trebuia sa mananci calculatoarele pe paine, ori tu nu ai fost in stare sa iei un post amarat la indexare, ca a venit unul cu experinta in manipularea calculatorului si ti-a luat postul.
Sincer, nu-mi prezinti nici un fel de incredere ca sa-ti dau un job, asta daca ai veni la mine sa te angajez. Dupa cum ai explicat aici, nu vad decat un om lipsit de interes, care numai se plange, gasind altora vina samd.
Eu iti doresc succes in cautare, dar cu atitudinea asta, nu vei face tu purici multi la nici un servici, asta in situatia in care nu renunti tu dupa 1saptamana, ca te dor picioarele sau mainile, daca te-or pune sa faci ceva cu ele.
Nu uita: nu ai nici o calificare, asa ca, poti lua orice munca de jos, ca sunt destule si apoi, asa se castiga banii cinstit.

| Utilizator2222 a răspuns (pentru Evolution):

Pai am vrut sa ma bag la programare dar am vazut multi oameni ca se plang ca e greu ca nu stiu ce chesti din astea si mi-a scazut placerea sincer smr + ca ce am auzit de la uni ca la facultate nu prea o sa te invete cineva tot tu trebuie sa inveti si daca e cum am facut liceul e clar, asa cu pc bine na windows toti stiu sa faca da ma mai pricep la din astea gen cand am avut examenul de final ne au pus sa facem un website aia mi-a parut fain sa il fac am si luat si 10 asa in rest la mate info am facut numai practica adica in 4 ani de zile ce aprideam pc doar sa ne jucam cs 1.6 rolling on the floor deci iti dai seama ce mult am invatat, si de matematica logic ca ma chinui adica nah e grea la mate info si mai greu de invatat + ca nimeni nu zice ca am avut in 4 ani 3 profesori si 2 erau pe langa si ultimu a bagat in noi in ultimii 2 ani toata materia din 4 asa de parca trebuia sa stim ceva, si ma gandeam sa ma fac grafician sau editare video photo dintrastea ca ma mai pricep asa bine daca mai imi si arata cineva sunt ok doar ca multe cer experienta sau o diploma ceva si am vazut ca pentru aia sunt cursuri cu bani nu am vazut nimic fara sincer, si la M.A.I nu cred ca or sa ma treaca proba fizica, am facut operatie de hernie cand eram mic si am niste probleme cu rinichii (chisturi) si de aia acum caut ceva asa de munca pana sa dau bacu si nu stiu ce sa ma angajez, am zis ca am incercat locuri de munca da e mai greu, in picioare nu pot sta mult in acelasi loc nu ca fac eu figuri sau ceva da e o durere de spate smr eu rolling on the floor si la caserie sau ceva cu clienti nu pot ca este stresant am pe cineva care a lucrat la casa si mi-a povestit ce a patit si cum este

| Utilizator2222 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai nu are nici un sens chiar daca am terminat mate info eu am facut numai teorie nimic in practica adica nu ne-a invatat profesorul sa facem programare sau chesti dintrastea asa ca tot ce stiu am invatat singur, iar la postul ala asa a fost nu am ce sa fac daca asa a fost am plecat fara un motiv anume, tot ce stiu e ca au venit alti mai batrani cu experienta, in ziua in care am plecat eu au mai dat afara inca 6 baieti, ca fete nu a dat nici una chiar daca erau mai putin productive rolling on the floor si aia doar in ziua mea ca sa mai dat afara si dupa, aia e nu ma plang ce a fost a fost, si mainile si picioarele nu am problema doar ca am zis daca stau mult in picioare in acelasi loc fara sa fac multa miscare ma doare spatele rau

| Evolution a răspuns (pentru Utilizator2222):

Daca ai atatea pretentii nu o sa gasesti tu niciodata un loc de munca fara sa transpiri putin. Logic ca tu trebuie sa studiezi individual, ca nu te ia profesorii de mana la facultate sa iti arate. Ai cursurile si resursele la dispozitie si tu inveti, in caz ca nu intelegi intrebi. Dar la urma vei avea o diploma si crede'ma, ca si la facultate sunt foarte multe rahaturi si fara copiat sau toceala nu treci, dar macar vei sta 6 ore la un birou si vei castiga mai mult decat jandarmii sau politaii care isi risca viata.
Nimic in viata nu este usor, toti am avut sau avem probleme de sanatate mai mici sau mai mari si nimeni nu e perfect sanatos. Dar iti cauti un loc de munca care sa castigi bani si orice loc de munca ai alege trebuie sa tragi pe studii superioare.
Nimeni nu o sa vina sa iti dea 2.000 de euro daca faci tu un site in html cu 2-3 butoane si cateva texte.
Pune mana si fa ceva cu viata ta. Este singurul sfat pe care ti'l pot da.
Succes!