| sebybv a întrebat:

cand eram in clasa a-11-a am intrerupt scoala
si am plecat la lucru in strainatate avand un loc de munca
asigurat si presat acasa de lipsa de bani, intors in tara nu mi-am gasit nimic de lucru, fiind tanar si fara experienta toate usile
mi s-au inchis, as vrea sa merg la Ajofm sa ma ajute in cautarea
unui loc de munca si sa-mi ofere un ajutor de somaj pe cat timp
imi caut de munca deoarece familia mea sta prost cu banii
sau ajutor social, mai pot beneficia de aceste categorii de ajutoare inclusiv sprijin in cautarea unui loc de munca sau sunt pierdut total si numai cursurile platite ma mai ajuta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca si cat ai lucrat in strainatate, poate indeplineai conditiile pentru somaj acolo.
In tara nu poti obtine somaj iar ajutor social doar daca indeplinesti conditiile prevazute de Legea nr.416/2001, cu modificarile si completarile ulterioare.
Te poti interesa si la AJOFM pentru locuri de munca si pentru cursuri, cele organizate de ei sunt, de regula, gratuite.

| darrio2007 a răspuns:

AJOFM nu iti da nimic.Pentru ca nu ai terminat scoala. Daca terminai iti dadea 250 lei pe o perioada de 6 luni.

| valentingb a răspuns:

Ajofm acorda drepturi fostilor salariati si absolventilor, cei care termina clasa a 12-a si nu gasesc de munca. Cursurile la ei sunt gratuite, dar sunt total nefolositoare, pentru ca nu gasesti pe piata un loc de munca pentru ca ai un curs amarat, iti cer toti experienta. Poate gasesti sa faci un curs platit. Se faceau anul trecut, nu stiu daca si anul asta, erau someri care faceau curs de contabilitate primara si primeau pizza sau corn cu suc sau apa, plus 250 lei pe luna, pe langa somaj. Intereseaza-te la somaj, au poate cei mai de treaba angajati la stat din tara. Ajutorul social il da primmaria, daca nu aveti niciun venit sau un venit foarte mic, ca familie.va trebui sa prestezi servicii in folosul comunitatii, dar stii, daca vopsesti primaria, poate te vede cineva si-i place cum lucrezi si mai gasesti si-n alta parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca,dar ma indoiesc. AJOFM,cu exceptia somerilor, mai acorda ajutor noilor absolventi, in cuantum redus. Poate ai norocul sa prinzi un curs de recalificare, gratuit, la AJOFM.Mult noroc.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Mi-e destul de greu sa inteleg de ce ai plecat din tara, din moment ce acolo probabil castigai mai bine.
Nici nu stiu ce sa-ti recomand, eu insumi zbatandu-ma in acest moment. In AJOFM nu-mi prea pun increderea. Am descoperit ca acolo se lucreaza cu "cine stie si cunoaste pe cineva". Doar cursurile sa fie utile, dar cu plasarea pe piata muncii, mai bine te ocupi singur, ca esti mai sigur pe tine.

Ia-o cu pasi mici. Mereu se gaseste ceva. Daca intr-adevar esti disperat, accepta ce se gaseste, iar mai tarziu, cand se va ivi ocazia, poate vei gasi ceva mai bine platit si pe placut tau.
Iti doresc mult succes.

Cu stima,
Neo