| XterIasi a întrebat:

dacă am card de la Banca Transilvania insa lucrez in Anglia si as vrea sa-mi pun bani pe cardul respectiv (mentionez ca pe acel card am si cont deschis in Lire) cum as putea proceda? Si la ce banca ar trebui sa merg?

3 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

La ce banca sa mergi ca sa pui bani in contul tau?
Dupa logica, la care ai merge, ca sa eviti comisioane?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un card este cuplat cu un cont bancar.
Astfel ca să ajungă banii pe cardul tău, tu trebuie să ajungi să depui în contul tău bancar de la Banca Transilania acei bani.
Ca să ajungă acei bani la Banca Transilvania, poți dacă Banca Transilvania are o filială în Anglia în localitatea unde locuiești.
Mai poți astfel, prin transfer bancar de la o bancă din Anglia.
Deschizi un cont la o bancă din Anglia. Alimentezi acel cont. Apoi de la un ghișeu al acelei bănci din Anglia, sai online facu un transfer în contul tău de la Banca Transilvania, Apoi acei bani vor apare pe cardul din mâna ta din Anglia și îi poți folosi acolo.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa mai ai un cond deschis la o banca de langa tine.Te duci depui banii in cont si apoi poti sa-i transferi in Transilvania.Eu am 3 conturi si 3 carduri diferite.Comisioanele sunt mici oricum.Ca sa transfer 10.000 Euro platesc 15.