| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 a întrebat:

Trebuie sa ai diploma de bacalaureat pentru a deveni contabil? pentru a contabiliza o firma mica, de familie (maxim 3-4 angajati). Care sunt pasii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a putea deveni contabil la o firma mica trebuie sa ai o pregatire economica, ce se poate face la un liceu economic sau la cursuri postliceale de contabilitate-gestiune.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-ti trebuie diploma de BAC!
Oricum, fara facultate nu poti deveni contabil.
Totusi, cu un liceu economic la baza si cu BAC-ul luat, poti tine contabilitatea primara la orice firma, chiar formata dintr-o singura persoana.

| alinadianaaa a răspuns:

Trebuie sa ai macar studii liceale, si sa urmezi mai apoi niste cursuri de contabilitate

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Da trebuie un liceu cu si fara bac dar se fac si cursuri de contabilitate