| cristi085 a întrebat:

Salut tuturor, de ce am nevoie pentru a vinde gogoși de acasă? Vreau sa-mi deschid o pagina de Instagram și Facebook și sa le vând in oraș. Știu ca trebuie ceva acte dar nu stiu care exact și cam cât ar costa?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru a vinde gogoși de acasă.
Nu poți vinde gogoși făcute acasă. Ai nevoie de condiții speciale, nu poți vinde la public gogoși produse la tine în bucătărie.

| Trixt3r a răspuns:

Trebuie sa-ti deschizi un PFA (Persoana fizica autorizata).
Exista anumite firme care se ocupa cu asa ceva, poti incerca sa iei legatura cu una din ele si ei te ajuta pas cu pas si iti explica tot ce este necesar sa faci, umbla ei sa rezolve cu depunerea actelor si toate cele necesare, iti spun ei si cat te costa.
Tot ei iti pot spune si daca ai nevoie de casa de marcat sau nu.
Daca nu vrei sa platesti o firma sa-ti rezolve cu PFA-ul, atunci poti sa citesti mai multe detalii aici :
https://calculator-salariu.net/infiintare-pfa.html
Legat de casa de marcat aici :
https://gestiunepfa.ro/casa-de-marcat-pentru-pfa/
Cred ca partea importanta este de la punctul f) in jos.