| valy69669 a întrebat:

Salut! Vreau sa ma apuc de "minat".
Ce aplicație pot folosi sa cumpăr monede virtuale?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa te faci miner? Intreaba pe aia la mina, minezi cu picamere, sau cu dalta si ciocan laughing
Monede virtuale e pierdere de timp.Iti zic eu ce sa faci.Cauta si strange piese electronice,din astea defecte,toate contactele de la aceste placi sunt acoperite cu aur,aur pur,strangi de astea multe, apoi le scoti toate acele piciorise, cleme, strangi un borcan si cand ai asa mult separi auru de cupru, ala are valoare, nu scade valoarea niciodata.

| raMLesS a răspuns:

Daca vrei sa minezi de pe telefon sau pc, nu te apuca, e pierdere de timp.

| valy69669 explică (pentru raMLesS):

Vreau sa cumpăr monezi
Care cu timpul poate vor creste

| raMLesS a răspuns (pentru valy69669):

Atunci incearca eToro

| doctorandus a răspuns (pentru valy69669):

Aia nu e minat, e specula. Si nu-ti garanteaza nimeni ca nu-ti pierzi toti banii investiti.

| GPA a răspuns:

Poți să folosești Revolut sau Crypto inclusiv pentru cumpărare de Bitcoin. Crede-mă, pentru mining există o investiție colosală dpdv hardware, de la placă de bază până la plăci video, memorie RAM, procesor, hub-uri, UPS-uri, rack și în final factura gigantică datorată consumului surselor de 3-4KW (într-un sistem de mining n-o să-ți ajungă o sursă. Consumul se estimează în funcție de consumatori, cât consumă tot sistemul, ținând cont de cate plăci video sunt montate).
:Thumbs up: pentru cei cu panouri fotovoltaice pentru alimentarea cu energie electrică, nu mai plătești factura la curent tongue

Dacă vrei să deschizi un proiect de genul, mult succes, dar cu vreo 6 RTX 3080-uri o să te duci in cel puțin 50.000 lei.

| doctorandus a răspuns (pentru GPA):

Dap, consumul meu mediu de electricitate este sub 350 W și tot costă destul de mult.

| doctorandus a răspuns (pentru GPA):

Dap, la un consum mediu de 4 kW, la 0.64 RON/kWh costa peste 22 mii RON/an.

Baga 4000 W pe https://www.calculat.org/......trica.html