| sabinn21 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de minat monede virtuale si as avea nevoie de ajutor vreau sa incep cu pc-uri slabe sau placi pana cand am sa pot sa cumpar unele bune imi poate da cineva niste sfaturi ce sa cumpar?

3 răspunsuri:
| jhflauhddd a răspuns:

Ai nevoie exclusiv de gpu( placa video) cat mai multe si cat mai puternice.
Ai nevoie de 3-4-5 de 6-8 gb daca vrei sa stai lejer acasa fara griji si sa iesi si bine pe profit.
In rest ai nevoie de un semi pc cat sa le conectezi la internet si sa rulezi scriptul.
Poti incepe chiar si cu o placa daca o ai deja doar ca o sa dureze chiar si o luna, doua sau poate chiar mai multe in functie de ce placa aia, pana sa ii amortizezi cheltuiala.
Se poate castiga extrem de bine din asta daca esti baiat destept si cu rabdare.
Mai exista si varianta de a mina cu cpu dar are un randament mult sub cel gpu si nu are rost.
Succes, daca mai ai alte intrebari le astept

| sabinn21 explică (pentru jhflauhddd):

Am un gtx de 2gb am incercat sa minez cu ea, dar mi-se pare ca nu are niciun rost din cate am inteles eu de pe net am nevoie de o placa de baza la care sa pot conecta cele 6 placi video daca ai putea sa-mi dai un sfat cu ce placi sa cumpar ar fi minunat nu vreau ceva foarte scump pentru ca am inteles ca chiar daca mi-ar da multa putere ar avea un cost de energie prea ridicat

| jhflauhddd a răspuns (pentru sabinn21):

Doar o schema, tu adaptezi la bugetul si asteptarile tale: https://www.sosit.co/produs/ethereum-mining-rig-placi-video-rx-570-msi/