| Laur195 a întrebat:

Vreau sa-mi deschid o firma, cam cat m-ar costa in total si ce acte imi trebuiesc?

Răspuns Câştigător
| razvan233 a răspuns:

In primul rand ai nevoie de un CIF / CUI RO pentru a putea incepe munca.
Aceste acte te costa in jur de 2000 lei (ron)
Iti recomand sa faci fara SRL la inceput deoarece este costisitoare, pretul ei fiind de aproximativ 2500 lei (ron)
Dar odata ce ai CIF sau CUI RO poti incepe lucrul la firma ta. Nu te va costa mult, 1200 lei parca CUI RO. nu mai stiu sigur

6 răspunsuri:
| Alynescu22 a răspuns:

Depinde ce firma pentru ce

| Laur195 explică (pentru Alynescu22):

Firma de transport marfuri

| florinuu a răspuns:

Daca te referi doar la costul actelor de deschidere, cu max 1000 de lei ar trebui sa te descurci. Mergi direct la ONRC sau vezi pe site: https://portal.onrc.ro/ONRCPortalWeb/ONRCPortal.portal. Stiu ca se poate si online.

| Only4me a răspuns:

Pentru infiintare SRL, in primul rand te duci la Registrul Comertului de care apartii si faci o rezervare de denumire (gratuit)
Apoi cu aceasta dai la notar o declaratie si un specimen de semnatura (circa 200 lei). Editezi actul constitutiv dupa modelul de pe site ONRC, apoi depui la banca minim 200 lei capital social.
La dosarul pentru inmatriculare in Registrul Comertului se adauga toate acestea + formularele completate+contract de inchiriere/comodat si act de proprietate pentru sediul social. Achiti aici circa 124 lei.
Cel mai bine totusi apelezi la cineva care se ocupa cu asa ceva, pentru un comision de circa 500 lei.

| AfaceriTrei1980 a răspuns:

S-au scos taxele de infiintare. Tot ce trebuie sa faci este sa mergi in orasul tau la Registrul Comertului si iti fac ei toate actele.