| rld0 a întrebat:

Salutare. am si eu o intrebare: Daca dovedesc ca venitul meu lunar este zero si doresc infiintarea unei societati comerciale, trebuie sa platesc aceleasi taxe de infiintare ca si cum as avea un venit? Imi spunea cineva ca nu trebuie sa platesc nimic daca nu detin un venit lunar stabil.

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Pai daca iti deschizi o societate automat trebuie sa ai si venituri..momentan tu nu platesti nimic la stat pentru ca nu ai venituri si banuiesc ca nu esti angajat insa in momentul in care iti vei deschide societatea va trebui sa declari ce venituri vei avea.in urma acestei declaratii vei plati impozit pe profit sau pe venit..impozitul pe profit il vei plati pentru societate si se calculeaza in urma scaderii cheltuielilor din totalul incasarilor.adica daca vei avea 1000 de lei incasari in firma si 800 cheltuieli profitul tau va fi de 200.la acesti 200 de lei vei plati 16% impozit sau 3% daca faci un pfa si indeplinesti anumite conditii. daca iti deschizi societate vei fi obligat sa platesti si CAS si alte taxe pentru sanatate, somaj. daca te vei angaja la firma spre ex ca si administrator si o sa ai salariu vei plati si impozit pe venit. oricum taxele de infiintare trebuie platite si ajung undeva la 280 de lei.

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Taxele le platesti oricum pentru infiintare, indiferent ca ai un venit sau nu.

Depinde si de tipul societatii comerciale.

A fost un program pentru tinerii intreprinzatori si la crearea societatii plateai mai putin.